Artykuł sponsorowany Operacje przepuklin pachwinowych – charakterystyka

Operacje przepuklin pachwinowych – charakterystyka

Przepuklina pachwinowa znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Bardzo często rozwija się przez wiele lat i może nie dawać jednoznacznych objawów. Przyczyny jej powstawania nie są do końca poznane, jednak wiadome jest, że przepuklina pachwinowa powstaje w fizjologicznie słabszym miejscu i nasila się na skutek wysiłku fizycznego. Najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny jest operacja.

Kilka słów o przepuklinie pachwinowej

Przepuklina pachwinowa jest to schorzenie, które może dotknąć osoby w różnym wieku. Skąd właściwie bierze się ten problem? Otóż w powłokach jamy brzusznej, w miejscu zwanym miejscem o obniżonej oporności tworzy się otwór, przez który wydostaje się zawartość jamy brzusznej – otrzewna i jelita.

Najczęstszym, początkowym objawem przepukliny pachwinowej jest ból w okolicy pachwinowej, który wzmaga się przy wysiłku fizycznym, ale także przy intensywnym śmiechu, kichaniu, kaszlu, czy oddawaniu kału. U mężczyzn ból ten może promieniować w stronę jądra. Ponadto w okolicy pachwinowej pojawia się guzowate uwypuklenie, które w początkowych stadiach schorzenia cofa się pod wpływem ucisku. Kiedy choroba postępuje, wciśnięcie uwypuklenia staje się niemożliwe.

Nieleczona przepuklina może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Uwięźnięcie lub zadzierzgnięcie przepukliny, czyli sytuacja zablokowania fragmentu jelita poza powłokami brzusznymi, może spowodować jego martwicę i zapalenie otrzewnej. Jest to zagrożenie nie tylko zdrowia, ale i życia. Dlatego nie należy bagatelizować przepukliny, a gdy tylko wystąpią jej pierwsze objawy warto udać się do lekarza.

Operacja naprawcza przepukliny pachwinowej

Rutynowym zabiegiem przeprowadzanym u pacjentów z przepukliną pachwinową jest naprawcza operacja chirurgiczna. Rozmawiamy ze specjalistą z NZOZ Euro-Klinika z Siemianowic Śląskich:

Obecnie najpopularniejszą metodą używaną w leczeniu przepukliny pachwinowej jest metoda operacyjna Lichtensteina, przebiegająca ze wszczepieniem siatki syntetycznej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, nie ma potrzeby znieczulania ogólnego. Wszystko trwa około 1,5 godziny. Po operacji pacjent udaje się do domu, nie ma potrzeby hospitalizacji. Po 8 dniach wraca do nas w celu zdjęcia szwu plastycznego śródskórnego. Na ogół po 14 dniach może powoli wracać do czynnego życia zawodowego.

Specjalne siatki z tworzyw sztucznych umieszczane są w ścianach powłok brzusznych w celu ich wzmocnienia. Wykonane są z polipropylenu, poliestru lub politetrafluoroetylenu. Dzięki ich zastosowaniu ryzyko nawrotu pooperacyjnego jest zminimalizowane do 0,3%.

Nie bagatelizujmy przepukliny pachwinowej. Operacja jest łatwym i szybkim zabiegiem, który przynosi ulgę i pozwala na całkowite pozbycie się problemów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter