Artykuł sponsorowany Okresowe badania kierowców zawodowych – co warto wiedzieć?

Okresowe badania kierowców zawodowych – co warto wiedzieć?

Kierowcy, którzy wykorzystują swoje prawo jazdy wyłącznie w celach prywatnych, badania niezbędne do posiadania prawa jazdy wykonują tylko raz. Inaczej jest w przypadku osób zajmujących się kierowaniem pojazdów służbowo. Kierowca zawodowy podlega okresowym badaniom lekarskim. Jak one wyglądają i co jaki czas należy je powtarzać? Zapraszamy do lektury artykułu.

Okresowe badania lekarskie dla kierowców

Kierowcy zawodowi są prawnie zobowiązani do wykonywania okresowych badań potwierdzających zdolność do wykonywania wspomnianego zawodu. Komplet takich badań wykonać można w Jeleniogórskim Ośrodku Medycyny Pracy. Na wizycie sprawdzane są kluczowe parametry, które są niezbędne do wykonywania obowiązków jako kierowcy. Pierwszy etap to szczegółowy wywiad ogólny. Następnie lekarz wykonać musi szereg badań, w tym okulistyczne, laryngologiczne i neurologiczne. W przypadku indywidualnych wskazań konieczne mogą być również inne badania pomocnicze. Podczas badań okresowych sprawdzana jest również kondycja psychiczna kierowcy. Kluczowa jest przede wszystkim reakcja na stres oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Jak często należy powtarzać badania?

Dobry stan zdrowia przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale też efektywność oraz możliwość skupienia uwagi. Umiejętność ta jest kluczowa podczas pracy jako zawodowy kierowca. To, jak często takie badania okresowe będą musiały być powtarzane, zależy od aktualnych wyników i stanu zdrowia. Zasadniczo komplet badań ważny jest przez 5 lat. Jednak w przypadku, gdy kierowca ukończy 60 lat, konieczne będzie powtarzanie ich co 30 miesięcy. Skierowanie na badanie okresowe wystawia pracodawca. Warto jednak pamiętać, że mogą być wykonane również na wniosek kierowcy. Dobrze jest skorzystać z tej możliwości w sytuacji, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem. Stan zdrowia każdego zawodowego kierowcy jest niezmiernie istotny. Przekłada się bowiem na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas