Artykuł sponsorowany Odstające uszy – jeden z najczęstszych defektów estetycznych

Odstające uszy – jeden z najczęstszych defektów estetycznych

Każdy z nas dąży do tego, by wyglądać możliwe jak najbardziej atrakcyjnie. Dbamy w tym celu o swoją sylwetkę, cerę czy włosy. Kobiety stosują makijaż, mężczyźni zapuszczają zarost. Są jednak takie rzeczy, na które nie mamy większego wpływu. Mowa tu na przykład o odstających uszach, które bywają przyczyną ogromnych kompleksów. W jaki sposób można zmienić kształt małżowiny usznej?

Od czego zależy kształt ucha?

Zewnętrzna część ucha, czyli małżowina, zbudowana jest chrząstek. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za jej kształt i stopień przylegania do skóry głowy. Zewnętrzna część ucha rozwija się w życiu płodowym, a przyszły wygląd małżowiny uwarunkowany jest genetycznie. Przyczyną odstających uszu może być też nieprawidłowo wykształcona grobelka – element chrząstki, za którą ucho zagina się ku tyłowi głowy. Pamiętajmy jednak, że małżowina kształtuje się do 7. roku życia. Dopiero po tym czasie możemy wcielić w życie działania mające na celu poprawę naszego wyglądu.

Operacyjne kształtowanie małżowiny usznej

Jak informuje specjalista z kliniki chirurgii plastycznej Chęciński – nie istnieją żadne skuteczne, domowe sposoby na odstające uszy. Noszenie materiałowych opasek czy przyklejanie uszu do skóry głowy plastrami nie zda egzaminu. Zwykle konieczna jest interwencja chirurgiczna. Najlepiej poddać się jej między 7. a 19. rokiem życia, gdyż wówczas chrząstki są najbardziej podatne na kształtowanie. Oczywiście korekta uszu u dorosłych również jest możliwa, z tym że trudniejsza do przeprowadzenia, ze względu na ryzyko występowania zwapnień w obrębie chrząstek. Oznacza to, że efekt zabiegu może nie być tak spektakularny jak w przypadku dzieci i młodzieży.

Jak wygląda korekta odstających uszu?

Zabieg poprzedzony jest wizytą u chirurga plastycznego, który kwalifikuje pacjenta do operacji na podstawie wywiadu lekarskiego i przeprowadzonych badań. Na spotkaniu pacjent może też wyrazić swoje oczekiwania względem planowanej metamorfozy. Otoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Wszystko zależy od wieku pacjenta. Sam zabieg nie jest skomplikowany i polega na nacięciu skóry w celu odsłonięcia małżowiny i wymodelowaniu jej tak, by pasowała do twarzy osoby operowanej. Na koniec specjalista zszywa ranę i zakłada na nią opatrunek. Pacjent jeszcze tego samego dnia może zostać wypisany do domu. Po operacji może towarzyszyć mu ból, który łagodzi się przy pomocy środków dostępnych bez recepty. Korekta odstających uszu niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań. Jest to zabieg szybki, skuteczny i bezpieczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas