Artykuł sponsorowany Obowiązkowe badania medycyny pracy

Obowiązkowe badania medycyny pracy

Lekarz medycyny pracy ma za zadanie sprawdzić, czy dana osoba może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Poddawana jest ona badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Specjalista wydaje także orzeczenia lekarskie studentom i uczniom, potwierdzające zdolność do wykonywania wybranego zawodu. Wszyscy starający się o pozwolenie na broń, również muszą przejść badania, ze szczególnym uwzględnieniem tych psychologicznych.

Kto podlega badaniom medycyny pracy?

Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Przeprowadzane są odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Vis Sp. z o.o. Ośrodek medycyny pracy wykonuje m.in. badania:

  • profilaktyczne pracowników (wstępne, okresowe i kontrolne);

  • agentów ochrony;

  • do pracy na wysokości;

  • sanitarno-epidemiologiczne;

  • dla kandydatów na kierowców (w tym zawodowych);

  • dla osób starających się o pozwolenie na broń;

  • uczniów szkół ponadgimnazjalnych i średnich oraz studentów.

Przeprowadzane są one na wniosek PUP, dla osób kierowanych na staż i kursy. Podczas badań konieczne jest sprawdzenie wzroku, słuchu, serca, płuc oraz ogólnego stanu zdrowia. Wykonywane są również badania psychiatryczne. Wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką dana osoba będzie wykonywała. Bez orzeczenia lekarskiego zakład nie zatrudni kandydata.

Jakie badania muszą przejść osoby starające się o pozwolenie o broń?

Osoby starające się o pozwolenie o broń przechodzą badania lekarskie i psychologiczne. Obejmują one ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego, kondycji psychicznej, narządu wzroku, słuchu i równowagi oraz sprawności organizmu. Bardzo ważne są testy psychologiczne, ponieważ określają poziom intelektualny i cechy osobowości, z naciskiem na weryfikację funkcjonowania badanego w trudnych sytuacjach oraz określenie poziomu dojrzałości społecznej analizowanego kandydata. Przeprowadzane są przez specjalistę i trwają przeważnie 2-3 godziny. Dopiero po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego można przystąpić do egzaminu. Badania powtarzane są co 5 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas