Artykuł sponsorowany Objawy mogące wskazywać na raka prostaty. Kiedy udać się do urologa?

Objawy mogące wskazywać na raka prostaty. Kiedy udać się do urologa?

Rak gruczołu krokowego, innymi słowy rak prostaty to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów u mężczyzn. Jak podkreślają polscy lekarze, w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba chorych w naszym kraju uległa podwojeniu. Mężczyźni powinni mieć świadomość tego, na jakie symptomy zwracać uwagę. W porę wykryty rak, a co za tym idzie szybkie wdrożenie terapii, dają o wiele większe szanse na przeżycie.

Rak prostaty – co, jako mężczyznę powinno Cię zaniepokoić?

Tak, jak i w przypadku wielu innych chorób, szybkie wykrycie raka prostaty daje o wiele lepsze rokowania. Właśnie dlatego tak ważna jest świadomość mężczyzn na temat własnego zdrowia. Panowie powinni wiedzieć, na jakie objawy muszą zwracać uwagę. Których nie mogą lekceważyć…

Kontakt ze specjalistą urologiem jest wskazany w kilku sytuacjach. Na takowy powinieneś się zdecydować, jeśli występują u Ciebie problemy z dolnymi drogami moczowymi. Zgłoś się do lekarza, jeśli borykasz się z trudnościami podczas oddawaniu moczu, częstomoczem albo ciągłym parciem na mocz. W razie wystąpienia podobnych problemów wizyta u urologa jest koniecznością. Nie martw się jednak na zapas! Nie każde odchylenie od normy oznacza coś groźnego. 

Niestety, gdy rzeczywiście jest to rak prostaty, a stopień jego zaawansowania jest dość  znaczny – bardzo często pojawia się krwiomocz, a nawet  zajęcie okolicznych węzłów chłonnych. Wówczas chory boryka się z obrzękami kończyn dolnych. Opisane sytuacje należą jednak do ekstremalnych. Pojawiają się w obliczu poważnych, zdrowotnych problemów – takich, które w konsekwencji prowadzą nawet do przerzutów.

Leczenie raka prostaty – jakie metody stosuje się w walce z rakiem gruczołu krokowego?

Zdiagnozowany już pacjent bardzo często przechodzi poważne załamanie. Warto mieć jednak świadomość tego, że współczesna medycyna radzi sobie nawet z poważnymi schorzeniami. A w leczeniu raka prostaty wykorzystuje szereg dostępnych możliwości. Jak tłumaczy lekarz medycyny Piotr Kowalski prowadzący Gabinet Urologiczny podstawą jest jednak profesjonalna, trafna i możliwie szybko postawiona diagnoza.

Specjaliści kierują chorego albo na inwazyjne leczenie chirurgiczne, czyli usunięcie  gruczołu krokowego albo na hormonoterapię. Bardzo często stosują też radykalną radioterapię lub dodatkową radioterapię pooperacyjną. Na tym się jednak nie kończy.

Po zakończeniu całego leczenia pacjent pozostaje bowiem pod ścisłą obserwacją. Tu brany jest pod uwagę ogólny stan jego zdrowia oraz poziom zaawansowania nowotworu, z którym przyszło mu się zmierzyć.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter