Artykuł sponsorowany Objawy i leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów

Objawy i leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów

Zmiany zwyrodnieniowe stawów to postępujące zmiany degeneracyjne, połączone ze zmianami naprawczo-wytwórczymi, obejmujące przede wszystkim chrząstki stawowe oraz podchrzęstną warstwę kości. Powodują one dolegliwości bólowe i upośledzenia funkcji stawów. Proces ten najczęściej wynika z wieku, ale warto wiedzieć, jakie kroki można przedsięwziąć, aby leczyć ból stawów i spowolnić procesy degeneracyjne.

Jak objawiają się zmiany zwyrodnieniowe stawów i kiedy warto zasięgnąć opinii lekarza?

Zwyrodnienia mogą dotyczyć każdego ze stawów, choć najczęściej diagnozuje się zwyrodnienia kolan i bioder. Przyczyną choroby jest miejscowe zużywanie się chrząstki stawowej, a zmianom tym sprzyja nadmierna masa ciała i aktywność obciążająca stawy. Aby zatrzymać procesy zwyrodnieniowe, konieczne jest postępowanie wieloaspektowe. Na początku warto zasięgnąć opinii lekarza ortopedy z doświadczeniem w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i ich skutków. Schorzenie zwykle dotyczy osób starszych, ale spotyka się też osoby młode dotknięte zwyrodnieniem stawów.

Wśród objawów, które sugerują wystąpienie zmian zwyrodnieniowych, najbardziej powszechnym jest ból pojawiający się na początku ruchu i narastający podczas aktywności fizycznej. Czasem trudno go odróżnić od bólu wywołanego stanem zapalnym. Drugim charakterystycznym objawem jest sztywność stawów, zwłaszcza po przebudzeniu, albo po przebywaniu w jednej pozycji przez długi czas. Ograniczenie ruchomości stawów może powodować dużą uciążliwość, pojawia się też charakterystyczne trzeszczenie w stawie, a w wyniku wysięków, obrzęków i zmiany osi pierwotnego ustawienia stawu mogą wystąpić też zniekształcenia stawów, albo ich poszerzony obrys.

W jaki sposób przebiega leczenie zwyrodnienia w obrębie stawów?

Jeśli dostrzeżemy u siebie powyżej opisane objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, trzeba jak najszybciej wybrać się do Gabinetu Ortopedycznego w Tczewie, gdzie lekarz Michał Kapusta przeprowadzi odpowiednie badania i dobierze najkorzystniejszą metodę leczenia. Choroba ta wymaga zmiany trybu życia, odpowiedniej diety i redukcji nadwagi, jeśli ją mamy, zmiany pracy, jeśli jest ona obciążająca dla stawów i rezygnacji z uprawiania niektórych sportów. Nie oznacza to bynajmniej, że trzeba zrezygnować z ruchu. Wprost przeciwnie ruch jest niezbędny, ale aktywności powinny być odpowiednio dobrana tak, by wzmacniały mięśnie wokół stawów i poprawiały zakres ruchu. Dodatkowo stosuje się środki farmakologiczne łagodzące objawy oraz fizykoterapię.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas