Artykuł sponsorowany O czym powinieneś wiedzieć przed wykonaniem badania RTG?

O czym powinieneś wiedzieć przed wykonaniem badania RTG?

Każdy z nas choć raz bądź kilka razy miał w życiu zlecone badanie RTG. Jest ono powszechnym sposobem prześwietlenia naszego ciała, w celu zobrazowania problemu. Nie na darmo potocznie mówi się o nim – prześwietlenie. Co należy o nim wiedzieć? Kiedy należy je wykonać?  Jak się do niego przygotować? Czy rzeczywiście jest niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Czym jest badanie RTG?

Badanie RTG to skrót od słowa rentgen. Nazwa pochodzi od nazwiska badacza – Roentgena – który odkrył promieniowanie X, za co został wyróżniony Nagrodą Nobla. Współcześnie, są to badania niezbędne w diagnostyce i powszechnie stosowane. Dzięki badaniu RTG mamy możliwość zobaczyć obraz różnych części ciała, dzięki czemu lekarz może określić, czy w danym miejscu mamy do czynienia z problemem czy nie. Jak to się dzieje, że daną część ludzkiego organizmu możemy zobaczyć w postaci obrazu na diagnostyczne błonie? Jest to możliwe dzięki absorpcji, czyli pochłanianiu promieniowania przez tkanki organizmu, a następnie przez błonę diagnostyczną. Część promieniowania zostaje pochłonięta przez organizm, a pozostała odbija się na błonie. Im więcej organizm przyjmie promieniowania, tym jaśniejszy będzie obraz RTG. Zdjęcia RTG są wywoływane w negatywie.

Kiedy należy wykonać badanie RTG?

Najczęściej badania RTG są stosowane przy różnorodnych urazach kostnych (złamania, urazy, zwichnięcia, bóle kręgosłupa, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe). Bardzo często są również zlecone przy chorobach płuc (zapalenie płuc, podejrzenie gruźlicy, zmiany nowotworowe w obrębie klatki piersiowej, duszności, kłujący ból). Kolejną częścią ciała często prześwietlaną jest jama brzuszna (wrzody żołądka, guzy, uporczywe i nieznanej przyczyny bóle brzucha). Badanie RTG nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania. Należy odsłonić badaną część ciała, ewentualnie ściągnąć biżuterię. Czy badanie jest bezpieczne? Na pewno pojedyncza dawka promieniowania, którą organizm pochłania podczas jednego prześwietlenia nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nie jest też dla niego obojętna. Dlatego, badania należy wykonywać, gdy nie m już innej możliwości diagnozy. Najlepiej więc nie wykonywać ich zbyt często, a jeżeli już musimy je wykonać to warto w profesjonalnej pracowni RTG typu Dax - Ad Anna Drobiecka, gdzie zostaniemy poinformowani jak należy się zachować w czasie badania i nie będziemy narażeni na zbyt długą ekspozycję na promieniowanie. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, u których należy zachować jeszcze większą ostrożność, gdyż promieniowanie może być szkodliwe dla dziecka. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas