Artykuł sponsorowany O badaniach psychotechnicznych z Pracownią Psychologiczną Test

O badaniach psychotechnicznych z Pracownią Psychologiczną Test

Badania psychotechniczne to dzisiaj codzienność w wielu sytuacjach. Psychotestom muszą poddawać się różne grupy zawodowe. Celem przeprowadzania takich badań jest przede wszystkim zmniejszenie ryzykownego działania, które mogłoby doprowadzić do wypadku niosącego ze sobą tragiczne konsekwencje. Jak wyglądają badania psychotesty, które wykonuje Pracownia Psychologiczna Test i kto musi do nich przystąpić?

Jak wyglądają badania psychotechniczne?

Badania psychotechniczne dzielą się na dwie części: pisemną oraz taką, do której przeprowadzenia wykorzystuje się specjalistyczne sprzęty. W pierwszym etapie osoba przystępująca do psychotestów musi wypełnić kwestionariusze. Dzięki zawartym w nich odpowiedziom specjalista będzie mógł ocenić osobowość kandydata, a także jego koncentrację oraz umiejętność pracy pod presją czasu. Testy aparaturowe to kolejny etap badań psychotestów. Przeprowadza się je przy użyciu sprzętów pozwalających na sprawdzenie szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej czy też odporności na zmęczenie, a także progu wrażliwości wzrokowej.

Kiedy trzeba przejść przez psychotesty?

Konieczność przystąpienia do badań psychotechnicznych kojarzy się z zawodem kierowcy. I rzeczywiście osoby, które chcą zajmować się prowadzeniem pojazdów ciężarowych czy autobusów muszą przejść przez psychotesty. Do tej grupy zalicza się również kurierów, dostawców, kierowców samochodów służbowych, taksówkarzy, motorniczych tramwaju, a także kierowców karetek wozów strażackich oraz wozów policyjnych. Warto jednak wiedzieć, że badania psychotechniczne dotyczą również innych grup zawodowych, takich jak operatorzy dźwigów, koparek, ale też wózków widłowych i ciężkich maszyn drogowych. Pozytywny wynik psychotestów powinni uzyskać również detektywi, sędziowie, górnicy, instruktorzy jazdy oraz osoby ubiegające się o posadę strażnika miejskiego.

Badania psychotechniczne dotyczą również osób wykonujących pracę na wysokości lub sprzedających i wytwarzających materiały wybuchowe. Co więcej, na psychotesty może skierować także policja, która korzysta z tego przywileju między innymi wtedy, kiedy kierowca spowoduje wypadek. Należy podkreślić, że nie każdy psycholog może wykonywać psychotesty. W pierwszej kolejności specjalista musi znaleźć się w rejestrze przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia pracowni psychologicznej. Takie wymogi spełnia Pracownia Psychologiczna Test, która zajmuje się między innymi badaniem kandydatów do pracy wymagającej specyficznych zdolności. Pracownia psychologiczna z Płocka przeprowadza badania psychologiczne potrzebne do otrzymania pozwolenia na broń.

Jak widać, badania psychotechniczne nie dotyczą wyłącznie kierowców, ale również wielu innych specjalistów i wiele innych sytuacji. To testy, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka niebezpiecznego zachowania, które nie jest pożądane w określonych środowiskach zawodowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas