Artykuł sponsorowany Najważniejsze parametry aparatów ultrasonograficznych

Najważniejsze parametry aparatów ultrasonograficznych

Większość osób przynajmniej raz w swoim życiu miało badanie USG. To jedna z podstawowych metod diagnostycznych, z powodzeniem praktykowana w różnych dziedzinach medycyny. Czym dokładnie jest zatem badanie USG? Co je charakteryzuje? Jakie są najważniejsze parametry aparatów ultrasonograficznych? Odpowiedzi na te lub podobne pytania znajdziesz w poniższym artykule! 

Czym jest badanie ultrasonograficzne?

Badanie USG to najbardziej popularna, nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej wnętrza ciała. Jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach medycznych, jak chociażby w urologii, ginekologii, dermatologii, kardiologii, pulmonologii czy neonatologii. Badanie to jest bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań, może być też powtarzane w krótkich odstępach czasu. 

Jak działają aparaty USG?

W jaki sposób działają aparaty ultrasonograficzne? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta z firmy GEMED, będącej autoryzowanym dystrybutorem aparatów ultrasonograficznych firmy SAMSUNG:

Aparaty USG wykorzystują fale ultradźwiękowe. Zbudowane są ze specjalnej sondy oraz odbiornika echa akustycznego. W sondzie znajduje się kryształ będący emiterem, wysyłający fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach. Odbiornik odczytuje je i przetwarza komputerowo, a wynik badania prezentowany jest na monitorze. 

W ultrasonografii wyniki badań pozyskiwane są liniowo. Różnią się natomiast możliwością prezentacji danych. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:

  • prezentacja A (z ang. aplitude)
  • prezentacja M (z ang. motion)
  • prezentacja B (z ang. brightness)

Ten ostatni rodzaj jest najczęściej stosowanym typem rejestracji we współczesnej ultrasonografii. 

Charakterystyka aparatów ultrasonograficznych

Większość produkowanych obecnie ultrasonografów jest uniwersalna, z uwagi na szeroki zakres przeznaczenia. Dużą popularnością oraz uznaniem wśród lekarzy cieszą się aparaty ultrasonograficzne Samsung. To, czym przede wszystkim różnią się aparaty USG, to rodzaj głowic – ta część sprzętu dopasowana jest do rodzaju wykonywanego badania. Wyróżniamy trzy podstawowe typy głowic ultrasonograficznych:

  1. Głowice liniowe – budujące ją kryształy ułożone są w jednej linii. Obrazowane pole jest w kształcie prostokąta. Ten typ głowicy znajduje zastosowanie podczas badania narządów położonych pod powierzchnią skóry.
  2. Głowice konweksowe – w tym przypadku kryształy ułożone są na wypukłej powierzchni głowicy. Obrazowane pole jest w kształcie przypominającym wachlarz. Stosowane w diagnostyce chorób jamy brzusznej.
  3. Głowice sektorowe – kryształy umieszczone są rotacyjnie i tworzą obraz będący wycinkiem koła. Wykorzystywane w echokardiografii oraz w badaniach narządów położonych głęboko w ciele. 

Najważniejsze parametry aparatów USG

Do najważniejszych parametrów aparatów ultrasonograficznych z całą pewnością zaliczyć można:

  • Wzmocnienie – funkcja ta odpowiada za jasność obrazu. Jest szczególnie ważna w prezentacji wyników badań typu B.
  • Głębokość – funkcja ta odpowiada za dopasowanie pola widzenia aparatu względem położenia badanego obszaru.
  • Powiększanie obrazu – pozwala na wybranie, powiększenie i skoncentrowanie się na wybranym obszarze. Szczególnie istotne w kontekście dokładności diagnostyki.
  • Zakres dynamiki – parametr ten służy do określenia różnicy między najciemniejszym i najjaśniejszym obszarem badanego miejsca. Opcja ta umożliwia szczegółową diagnostykę.
  • Filtr tłumienia szumów – poprawia jakość otrzymywanego obrazu poprzez redukcję słabych sygnałów.

Do istotnych parametrów ultrasonografów należy także funkcja uwydatnienia granic, zasięgowa regulacja wzmocnienia czy też rozdzielczość obrazowania. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas