Artykuł sponsorowany Najczęstsze dolegliwości ortopedyczne

Najczęstsze dolegliwości ortopedyczne

Ortopedia to jedna z podstawowych specjalności lekarskich. Lekarz ortopeda zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad, uszkodzeń, zmian pourazowych, a także zapaleń, zakażeń i nowotworów narządu ruchu, czyli szkieletu z wyjątkiem kości czaszki, układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni, nerwów i naczyń. Jakie są najczęstsze dolegliwości, z którymi zgłaszamy się po pomoc do ortopedy?

Problemy z plecami – bóle pleców o przeróżnych podłożach

Nie będziemy w naszym artykule przedstawiać przekrojowo dolegliwości ortopedycznych i pisać o nich ogólnie, a skoncentrujemy się na konkretnych przykładach najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do ortopedy. Jak mówią nam przedstawiciele Prywatnego Ośrodka Leczniczego Medis z Katowic, do ortopedy zgłaszamy się najczęściej z przewlekłym bólem pleców: bólem pleców, który występuje ponad trzy miesiące, choć zdarza się również, że szukamy pomocy w przypadku bólu nagłego – lumbago. Najczęściej to ból w dolnej okolicy pleców, często promieniujący do nóg. Ponoć prawie 50% wniosków o wcześniejszą emeryturę jest powiązanych z problemami z bólem pleców. Dolegliwości ortopedyczne są też często związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa.

Urazy kostki

Pomocy u ortopedy szukamy również często z powodu urazów kostki. Skręcenia, zniekształcenia i urazy więzadeł kostki zdarzają nam się często – i dotyczy to nie tylko osób, które pracują fizycznie, czy aktywnie uprawiają sport. O uraz kostki naprawdę nie trudno. Więzadła w naszych stawach skokowych mogą być naciągnięte, naderwane, czy zerwane, bez użycia jakichkolwiek sił zewnętrznych, gdy np. gwałtownie nastąpimy na przeszkodę.

Dolegliwości kolan

Kolejne częste dolegliwości ortopedyczne również związane są z naszymi nogami – to dolegliwości kolan. Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele, który jest poddawany wyjątkowym obciążeniom. Nawet uderzenie w staw kolanowy, którego efektem jest siniak i ból, może być powodem do wizyty u ortopedyOrtopeda pomoże nam również w przypadku odkształceń ze względu na naciągnięcie, pęknięcia lub naderwania mięśni i ścięgien, w przypadku pęknięcia łękotki, czy zerwania więzadła krzyżowego.

Inne częste dolegliwości ortopedyczne

Obok problemów z plecami, kostkami, kolanami, ortopeda często staje się nam potrzebny w przypadku problemów z biodrami (np. w przypadku dysplazji stawu biodrowego), barkami, łokciami i nadgarstkami. Ortopeda może nam pomóc poradzić sobie z osteoporozą. Najważniejsza jest oczywiście właściwa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia chorób narządów ruchu, leczenie urazów, czy zmian zwyrodnieniowych. Jeśli więc coś nas niepokoi, przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, nie zwlekajmy – wybierzmy się do specjalisty, do poradni ortopedycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas