Artykuł sponsorowany Na czym polega pielęgniarska opieka domowa?

Na czym polega pielęgniarska opieka domowa?

Pielęgniarska długoterminowa opieka domowa to termin, który zna niemal każdy, jednak niewiele osób wie, co dokładnie wchodzi w jej zakres. Jest to alternatywna opcja dla tych, którzy nie są w stanie opłacić ośrodka na własną rękę, ale nie kwalifikują się jeszcze do umieszczeniu w refundowanym zakładzie np. hospicjum. Jakie usługi są częścią pielęgniarskiej opieki domowej i czy jest ona refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia?

Kto może skorzystać?

Pielęgniarska długoterminowa opieka domowa może być refundowana z NFZ, jednak nie każdy ma prawo do tego, aby z niej skorzystać. Do refundacji kwalifikują się te osoby, które otrzymały poniżej 40 punktów w skali Barthel, lecz nie zostały jeszcze zakwalifikowane na refundację pobytu w hospicjum lub innym płatnym ośrodku. Opieka domowa sprawdzi się wtedy, kiedy pacjent nie ma środków na to, aby wynająć opiekuna na własną rękę lub opłacić pobyt w ośrodku. Codzienne czynności, takie jak dbanie o higienę osobistą i spożywanie posiłków mogą sprawiać wiele trudności osobom niepełnosprawnym, w szczególności starszym, których organizm jest słaby. Pielęgniarską długoterminową opiekę domową oferuje między innymi Dom Opieki Słoneczniki, który znajduje się w Obornikach Śląskich i świadczy usługi również w obrębie pobliskich miejscowości.

Zakres usług

Opieka pielęgniarska to zupełnie inny poziom niż wynajęcie prywatnej opiekunki dla osoby starszej. Osoba, która świadczy usługę, jest przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowana. Wśród najważniejszych usług należy wymienić przede wszystkim pomoc w:

  • Utrzymaniu higieny – przebraniu się, wykąpaniu oraz innych ważnych czynnościach pielęgnacyjnych np. zmianie opatrunku.
  • Spożywaniu posiłków – dieta powinna być ustalona przed dietetyka i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu.
  • Podawaniu leków – nie tylko tych przepisanych na stałe, ale również w razie nagłych sytuacji. Dotyczy to wszystkich rodzajów leków, także iniekcji oraz kroplówek.
  • Ćwiczeniach – zwłaszcza u pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może powodować odleżyny i zaburzenia ze strony układu krążenia.

Profesjonalna długoterminowa opieka pielęgniarska obejmuje również wykonywanie podstawowych badań, między innymi regularnego mierzenia ciśnienia. Pielęgniarka może pobrać materiały do badań laboratoryjnych, np. krew lub mocz. Decydując się na skorzystanie z tego typu usług, można mieć pewność, że stan pacjenta będzie stale monitorowany, a w razie konieczności zostanie wezwany lekarz i będzie wdrożone właściwe leczenie. Pielęgniarka udzieli również porad pozostałym członkom rodziny, aby mogli prawidłowo opiekować się swoim bliskim podczas jej nieobecności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas