Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę, wybierając dom opieki dla starszej osoby?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dom opieki dla starszej osoby?

Domem opieki nazywamy placówkę, która zapewnia możliwość mieszkania, wyżywienia i stałej opieki osobom starszym. Wyróżniamy również inne domy opieki, które są prowadzone dla niepełnosprawnych osób, przewlekle chorych oraz dzieci niemających rodziców. Powstaje coraz więcej takich miejsc, dzięki czemu wiele osób może skorzystać z takiej możliwości. Osoby starsze bardzo często wymagają ciągłej opieki, którą nie zawsze możemy my pełnić - np. z powodu konieczności pracy. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dom opieki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając taką placówkę? O tym w naszym artykule.

Wybór domu opieki - co jest ważne?

Dom opieki to czasami jedyne słuszne rozwiązanie dla osób starszych. Wiele z nich nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, dlatego też wybierając dom opieki, skupmy się na tym, aby pracownicy tej placówki zapewniali odpowiednią organizację czasu, a także aktywność fizyczną. Życie kulturalne jest w tym wieku bardzo ważne, dlatego też nie możemy pominąć tego aspektu. Jednym z lepszych domów opieki dbających o tę kwestię jest Dom Pomocy Społecznej im. Marii Kaczyńskiej znajdujący się w Kotlinie. Ten dom opieki zapewnia mieszkańcom m.in. dobrze wyposażoną bibliotekę z czytelnią​.

Wybierając dom opieki, należy wybrać kilka ofert i je przeanalizować. Z całą pewnością dobrym krokiem będzie sprawdzenie opinii pensjonariuszy oraz ich rodzin. Dopiero kiedy upewnimy się, że jest to placówka, której warto zaufać, powinniśmy dowiedzieć się co nieco o dostępności miejsc.

Sprawdź osobiście dom opieki

Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór jakiegoś domu opieki, warto udać się tam osobiście. Jeśli jest taka możliwość, to powinniśmy zabrać ze sobą osobę, która będzie miała mieszkać w tej placówce - w końcu to ona powinna ocenić, czy dane miejsce jest dla niej odpowiednie. Warto zaznaczyć, że bardzo wiele ośrodków pomocy znajduje się w doskonałych lokalizacjach, gdzie nie brakuje natury, więc jest to dodatkowy plus, gdyż takie otoczenie skłania do aktywności fizycznej.

Dokonując wyboru domu opieki, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, ile osób będzie mieszkać w pokoju oraz czy pokój jest wyposażony w łazienkę. Takie informacje czasem możemy znaleźć na stronie placówki, ale nie zawsze, dlatego warto zapytać o tę kwestię.

Co jeszcze musisz wiedzieć

Jeśli chcemy ubiegać się o miejsce w domu opieki, to powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek w ośrodku pomocy społecznej, w którym umieścimy prośbę o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej. Do takiego wniosku konieczne jest również dołączenie kilku innych dokumentów takich jak:

  • opinia o stopniu sprawności osoby
  • zaświadczenia o dochodach
  • oświadczenie woli o umieszczeniu w placówce.
Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje pobyt w domu opieki? Nie jest to mały koszt, choć jest on zależny od kilku czynników. Za miesiąc pobytu w domu opieki będziemy musieli zapłacić około 2,5 tysiąca złotych, ale warto wiedzieć, że opłata za pobyt w domu opieki nie może być większa niż 70% wynagrodzenia jej mieszkańca. Dlatego też w przypadku, kiedy takiej osoby nie stać na tak duże opłaty, to ten obowiązek spada na małżonka, a następnie na gminę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas