Artykuł sponsorowany Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dom opieki dla osoby niepełnosprawnej?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając dom opieki dla osoby niepełnosprawnej?

Niekiedy zachodzi konieczność umieszczenia osoby niepełnosprawnej w całodobowym domu opieki. Nie jest to łatwa decyzja i nie dochodzi do niej z dnia na dzień. Po zdecydowaniu się na taki ośrodek zwykle nadchodzi czas na znalezienie odpowiedniej placówki. Rodzina zazwyczaj pragnie, aby dom opieki swoim standardem przypominał miejsce, w którym niepełnosprawny przeżył ostatnie lata życia. Jak znaleźć dobry dom opieki?

Właściwa opieka medyczna

Każdy, kto szuka miejsca pobytu dla niepełnosprawnego członka rodziny, najpierw bierze pod uwagę czy w danym ośrodku będzie on miał dostateczną opiekę ze strony personelu medycznego. Niejednokrotnie w przypadku osoby niepełnosprawnej potrzebna jest regularna współpraca z fizjoterapeutą, dlatego obecność tego rodzaju specjalistów również uwzględniana przy wyborze odpowiedniej placówki.

Nowoczesne Domy Opieki są przystosowane do pobytu w nich osób niepełnosprawnych. Jest to podstawowy wymóg, bowiem bardzo często podeszły wiek wiąże się również z trudnościami dotyczącymi zwykłych czynności. Tak mówi o tym pracownik specjalistycznej placówki Dom Zdrowia i Spokoju

- Ośrodek musi być całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz fachowej opieki jest to również brak barier architektonicznych, a także dwie funkcjonalne windy, które zmieszczą nawet łóżko szpitalne. Ponadto wszelkie ciągi komunikacyjne muszą być oporęczowane.

Dogodna lokalizacja ośrodka

Dobrze, gdy dom opieki położony jest w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania członków rodziny niepełnosprawnego. Stwarza to możliwość częstego odwiedzania pensjonariusza, co na pewno doskonale wpływa na jego stan psychiczny. Dobrze, gdy placówka mieści się pięknym miejscu, blisko natury. Ideałem byłby własny ogród lub park, w którym pensjonariusze, w miarę możliwości mogliby z przyjemnością spędzać czas.

Dodatkowe atrakcje w domu opieki

Osoby niepełnosprawne chcą być w jakimś stopniu aktywne. Zazwyczaj dom opieki to nie przechowalnia pacjentów, którzy nie wykazują żadnego zainteresowania światem. Tacy ludzie chcą czytać, oglądać telewizję lub spektakle teatralne, uczestniczyć w ciekawych, tematycznych zajęciach i warsztatach. Pobyt w takim ośrodku w żadnym przypadku nie może być nudny. Dlatego podczas wybierania placówki dla osoby niepełnosprawnej, warto zapytać, na jakie formy rozrywki może liczyć, która przebywa w danym ośrodku.

Zapoznanie się z opiniami na temat placówki

Osobiste zasięgnięcie języka to dobry sposób na poznanie opinii o pracy domu opieki. Czasem znajomi byli wcześniej w podobnej sytuacji podczas szukania tego typu placówki dla swojego bliskiego. Jeżeli jest taka możliwość, to można również dyskretnie zapytać o zdanie innych pensjonariuszy domu opieki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas