Materiał Partnera Mały pacjent u stomatologa – jak zapewnić odpowiedni komfort i zdrowy rozwój?

Mały pacjent u stomatologa – jak zapewnić odpowiedni komfort i zdrowy rozwój?

Wykształcenie u dzieci wzorca związanego z korzystania z pomocy stomatologów, jest bardzo ważne dla zachowań również w życiu dorosłym. Mały pacjent, który nie będzie bał się w dzieciństwie dentysty, nie tylko będzie wyróżniał się pięknym oraz zdrowym uśmiechem, ale także w przypadku wystąpienia poważniejszych problemów, błyskawicznie uda się do odpowiedniego gabinetu. To tak należy rozwijać profilaktykę zdrowotną w naszym życiu!

Wizyta adaptacyjna

Niektóre gabinety stomatologiczne, które zajmują się leczeniem zębów osób dorosłych i dzieci, zapewniają maluchom między innymi wizyty adaptacyjne. W ten sposób nasza pociecha może zapoznać się ze sprzętem, personelem, a także widokiem, czasem przerażających nawet dorosłych, urządzeń. Wizyta podglądowa pracy dentysty, pomaga dzieciom przezwyciężyć strach, lub całkowicie go wyeliminować – zanim się on pojawi!

Specjalne znieczulenia

Dzisiaj nowoczesna stomatologia korzysta ze znieczuleń zębów o bardzo silnym działaniu. Nie tylko ich aplikowanie nie sprawia dyskomfortu pacjentom, ale także cały zabieg np. borowania, nie jest bolesny – dla dzieci jest to wyznacznik, idealnej wizyty oraz współpracy z dentystą. Warto również wspomnieć o technikach motywacyjnych – zarówno stomatolodzy, jak i rodzice dzieci, często nagradzają małych pacjentów drobnymi upominkami, za odwagę oraz cierpliwość!

Profilaktyka stomatologiczna

Niestety mleczne zęby nie są tak odporne na działanie szkodliwych substancji – np. rozkładających się w jamie ustnej kwasów i cukrów – jak jest to w przypadku zębów stałych. Ważne są zatem bardzo częste wizyty u stomatologa – nawet raz na 3 miesiące – kierowanie się instruktażem dotyczącym dbania o higienę jamy ustnej – zalecone środki higieniczne (nici, odpowiedni szczoteczki i pasty, a także roztwory do płukania) – a także przeprowadzenia zabiegów prewencyjnych: mowa np. o fluoryzacji, czy lakierowaniu zębów, co chroni szkliwo przed próchnicą!

Wybierz jednego specjalistę

Rodzice dzieci powinni kierować się jeszcze jedną ważną zasadą: wybraniem dla swojej pociechy jednego, dobrego specjalisty. Pozwoli mu to oceniać rozwój jamy ustnej od pierwszych wizyt na fotelu dentystycznym. Często dzięki temu można szybko zaobserwować pojawiające się drobne zmiany próchniczne, czy też zakrzywienie zębów stałych. Wtedy stomatolog poleci dobrego ortodontę – im szybciej zostanie wyeliminowana wada zgryzu, czy też skrzywienie ząbków, tym lepiej. Rzutuje to bowiem na całe życie pacjenta!

W kontrolowaniu jamy ustnej Twojego dziecka, a także w leczeniu jego zębów, pomoże Ci zatem taki specjalista, jak lekarz stomatolog Jolanta Siemaszkiewicz, która nie tylko posiada doświadczenie w leczeniu dorosłych (również w ramach protetyki), ale także dzieci!

Opracowanie:

Jolanta Siemaszkiewicz Gabinet stomatologiczny

Kutno , Tarnowskiego 40 lok. 62

Podziel się