Materiał Partnera Leczenie problemów reumatologicznych w placówce przychodni Enel-Med

Leczenie problemów reumatologicznych w placówce przychodni Enel-Med

Niektóre z chorób reumatycznych nie dotyczą wyłącznie osób w podeszłym wieku. Do takich schorzeń zalicza się na przykład RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Ma ona podłoże autoimmunologiczne i powinna być jak najszybciej zdiagnozowana oraz leczona, aby zapobiec niepełnosprawności u pacjenta. Specjalistyczne konsultacje w tym zakresie są dostępne między innymi w łódzkim oddziale przychodni Enel-Med Manufaktura.

Dostęp do wielu specjalistów w jednym miejscu

Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie pakietu prywatnej opieki zdrowotnej. Zapewniają one bowiem dostęp do lekarzy wielu specjalizacji, a czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy. Jednym z podmiotów, który świadczy swoje usługi medyczne w ten sposób, jest przychodnia Enel-Med. Działa ona od 1993 roku, zatrudniając tylko najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z pomocy na wysokim poziomie w różnych schorzeniach. Sieć Enel-Med obejmuje aż 32 oddziały i współpracuje z licznymi placówkami partnerskimi, a to znacznie ułatwia umówienie wizyty osobom mieszkającym w różnych częściach kraju. Oferta to także możliwość skorzystania między innymi z wielu badań diagnostycznych, laboratoryjnych, szczepień, rehabilitacji, jak również obecnie testów na COVID-19.

W łódzkim oddziale Enel-Med Manufaktura osoby zainteresowane osoby mogą skorzystać z opieki medycznej w 38 gabinetach specjalistycznych na przykład w zakresie stomatologii, pediatrii, dietetyki, laryngologii, neurologii, dermatologii, endokrynologii, ortopedii czy reumatologii. Wbrew pozorom u lekarza ostatniej wymienionej specjalności nie bywają wyłącznie osoby w podeszłym wieku. Problemu z układem kostno-stawowym mogą dotyczyć także młodszych pacjentów. Co należy wiedzieć i reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)?

Czym jest reumatyzm?

To bardzo ogólne pojęcie, które obejmuje wiele jednostek chorobowych dotyczących zwyrodnień w obrębie układu ruchu – kości, stawów, mięśni. Co do zasady dzieli się je na dwie główne grupy, czyli schorzenia zapalne oraz niezapalne. To właśnie do pierwszej, jak sama nazwa wskazuje, należy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które może wystąpić niezależnie od wieku. Jest to stan przewlekły o podłożu immunologicznym. Organizm zaczyna atakować własne komórki, doprowadzając do ich destrukcji. W nieleczonym i zaawansowanym stadium konsekwencję choroby stanowi niepełnosprawność.

Stąd też tak ważna jest konsultacja w gabinecie reumatologicznym na przykład w łódzkiej placówce przychodni wielospecjalistycznej Enel-Med. Pierwsze objawy schorzenia to symetryczny – pojawiający się po obydwu stronach ciała – ból stawów. Najczęściej dotyka on dłoni oraz palców. Sygnałem dla pacjenta do wizyty u specjalisty powinien być także obrzęk, zaczerwienienie i nawracające uczucie sztywności stawów. W związku z tym, że u podstaw RZS leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, to pacjenci mogą odczuwać dolegliwości charakterystyczne dla przeziębienia – rozbicie, osłabienie, zmęczenie.

Jak wygląda leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów?

Terapia we wczesnym stadium schorzenia ma na celu przede wszystkim zahamowanie postępujących zmian, przywrócenie sprawności, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych. W ramach leczenia pacjent musi przyjmować leki przepisane przez specjalistę, a także brać udział w rehabilitacjach, które także oferuje łódzka placówka przychodni Enel-Med. W ramach diagnostyki przeprowadza się morfologię, wykonuje zdjęcia RTG, USG czy też rezonans magnetyczny. Ponadto w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów istotną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w składniki budulcowe stawów, ale też wspierać utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Nadwaga lub otyłość bowiem stanowią duże obciążenie dla układu kostno-stawowego, co może prowadzić do szybszego postępu choroby i zwiększenia ryzyka deformacji, zwłaszcza w obrębie nóg.

Opracowanie:

Enel-Med Centrum medyczne Oddział Manufaktura

Łódź , Drewnowska 58

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas