Materiał Partnera Lakierowanie zębów u dzieci – na czym polega i dlaczego warto je wykonać?

Lakierowanie zębów u dzieci – na czym polega i dlaczego warto je wykonać?

Lakierowanie zębów to jedna z metod fluoryzacji, która polega na aplikacji specjalnego lakieru na szkliwo. Zabieg jest szybki i bezpieczny, a jego efekty – nieocenione. Zęby są wzmocnione oraz skutecznie chronione przed demineralizacją i rozwojem próchnicy. Sprawdź, jak często wykonywać zabieg i jak

Lakierowanie zębów u dzieci – informacje wstępne

Lakierowanie jest absolutnie bezbolesnym zabiegiem. Stomatolog nakłada na powierzchnię zębów specjalny lakier o dużej zawartości fluorków, który stopniowo zasycha, uwalniając zawarte w nim związki.  Lakier jest bezpieczny nawet w przypadku połknięcia w niewielkich ilościach.

Fluor, dystrybuowany do organizmu w małych ilościach, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Wchodzi w strukturę zęba, wzmacniając go i zmniejszając zdolność bakterii do produkcji kwasów osłabiających szkliwo i sprzyjających powstawaniu próchnicy. Profilaktyczne zabiegi fluoryzacyjne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania próchnicy.

Jak często wykonywać lakierowanie zębów?

Fluoryzacja powinna być wykonywana od 2 do 4 razy w ciągu roku; w przypadku dużego ryzyka rozwoju próchnicy zabieg powinien być powtarzany co 3-4 miesiące.

Wskazania do wykonywania zabiegu

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny, który może być przeprowadzany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, na zębach stałych oraz mlecznych. Głównymi wskazaniami są:

  • wysokie ryzyko próchnicy
  • uczucie suchości w ustach
  • odsłonięte szyjki zębowe
  • używanie aparatu ortodontycznego
  • przyjmowanie niektórych leków zaburzających pracę ślinianek

Zabieg lakierowania zębów powinien być przeprowadzany w sprawdzonym gabinecie, takim jak Renata Jarczyńska Kaczmarek Indywidualna Praktyka Lekarska. Doświadczony dentysta ustali dawkę fluoru optymalną dla wieku pacjenta, jego potrzeb i stanu zębów. Zbyt duża dawka lakieru i zbyt częste wykonywanie zabiegu mogą być szkodliwe – nadmiar fluoru powoduje fluorozę, która objawia się białymi przebarwieniami na zębach. Szkliwo staje się cieńsze i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych; po pewnym czasie zaczyna ciemnieć i pęka.

Uwaga! Lakierowanie zębów u dzieci wymaga specjalnego przygotowania. Aby przeprowadzić zabieg, wszystkie zęby muszą być wyleczone i dokładnie oczyszczone z osadu i kamienia.

Nie ma dolnej granicy wieku, w którym można przeprowadzić zabieg lakierowania. Im wcześniej zabezpieczy się zęby, tym będą mniej podatne na działanie patogenów. Według zaleceń lekarskich najlepiej wykonać lakierowanie u dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym

Opracowanie:

Podziel się