Artykuł sponsorowany Które metody antykoncepcji zapewniają największą ochronę przed zajściem w ciążę?

Które metody antykoncepcji zapewniają największą ochronę przed zajściem w ciążę?

Wiele kobiet obawia się niechcianego zajścia w ciążę. Obecnie dostępnych jest kilka metod antykoncepcyjnych, które pozwalają uniknąć zapłodnienia. Wybór odpowiedniego sposobu zapobiegania ciąży zależy od wielu czynników, np. zdrowia kobiety i jej stylu życia. Często pacjentki zadają sobie i lekarzom ginekologom pytanie: które z metod antykoncepcyjnych są najbardziej skuteczne, a które nie?

Naturalna antykoncepcja – czy jest skuteczna?

Co należy rozumieć przez pojęcie „naturalna antykoncepcja”? Ta metoda opiera się głównie na doskonałej znajomości swojego ciała, a dokładnie – obserwowaniu objawów, które wysyła organizm kobiecie. Przykładowo, w trakcie owulacji często pojawia się bolesny ucisk po lewej lub prawej stronie, co może wskazywać na rozpoczęcie jajeczkowania. Obserwacja śluzu szyjkowego również jest kluczowa. Jednak taka metoda antykoncepcji zapewnia około 76% skuteczności i głównie skierowana jest do kobiet z regularnym cyklem.

Mechaniczna antykoncepcja, czyli najpopularniejsze rozwiązanie

Zdecydowanie jednym z najbardziej dostępnych i chętniej wybieranych sposobów zapobiegania ciąży jest antykoncepcja mechaniczna, do której zalicza się głównie jednorazowe prezerwatywy, a także kobiece odpowiedniki, np. kapturki naszyjkowe. Skuteczność tej metody wynosi około 85%. Innym zastosowaniem tej antykoncepcji jest ochrona przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli wenerycznymi.

Hormonalna antykoncepcja – co warto wiedzieć?

Do najbardziej skutecznych metod antykoncepcji zalicza się hormonalną, która zapewnia 91-99% skuteczności. Jednak należy pamiętać, że żaden z wyżej wymienionych sposobów zapobiegania ciąży nie zapewnia 100% skuteczności. Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się m.in. tabletki, implanty, wkładki domaciczne, plastry czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Tego typu metoda zapobiegająca ciąży dostępna jest wyłącznie na receptę, dlatego uprzednio należy skorzystać z usług medycznych doświadczonego lekarza ginekologii, np. z Prywatnego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego dr. hab. n. med. Jerzego Florjańskiego we Wrocławiu. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, dowiadując się tym samym o jej stanie zdrowia. Należy poinformować ginekologa o chorobach towarzyszących, masie ciała, wieku, jak również stosowaniu używek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter