Artykuł sponsorowany Kiedy warto poprosić o konsultacje psychologiczne, gdy ktoś bliski niepokojąco się zachowuje?

Kiedy warto poprosić o konsultacje psychologiczne, gdy ktoś bliski niepokojąco się zachowuje?

Konsultacje psychologiczne stanowią praktyczną pomoc dla osób, które czują potrzebę wsparcia, ukierunkowania albo określenia problemu. Warto z nich skorzystać także w sytuacji, kiedy ktoś bliski niepokojąco się zachowuje. Specjalista może podpowiedzieć, jak komuś takiemu pomóc albo jak chronić samego siebie w kontakcie. Dowiedz się, jakie zachowania bliskich warto skonsultować z psychologiem.

Konsultacje psychologiczne a stany depresyjne u bliskiej osoby

Do grona najbliższych osób często zalicza się członków własnej rodziny i partnera życiowego. Ze względu na szczególną bliskość i stały kontakt, a niekiedy życie pod jednym dachem, właśnie u tych osób najłatwiej zauważyć zmiany w zachowaniu. Do najbardziej niepokojących można zaliczyć:

  • przedłużające się stany smutku, zniechęcenia,

  • występowanie stanów lękowych,

  • utratę zainteresowania tym, co niegdyś sprawiało radość,

  • brak kontroli nad emocjami,

  • wyrażanie braku poczucia własnej wartości i niemożność podjęcia konstruktywnych działań (np. znalezienia pracy) w obawie o odniesienie porażki,

  • izolowanie się, odpychanie bliskich,

  • zaburzenia psychosomatyczne,

  • napady agresji.

Wszystkie te zachowania mają wpływ nie tylko na osobę, która je przejawia, ale też na jej bliskich. Konsultacje psychologiczne pomagają odnaleźć się w sytuacji, określić co się dzieje i ustalić plan działania. Może się okazać, że bliski potrzebuje terapii.

Szczególnie trudną sytuacją bywają zmiany w zachowaniu dziecka. Sam fakt, że dorasta, powoduje, że się zmienia. Jeśli jednak dochodzi do całkowitej przemiany – np. otwarty nastolatek zaczyna się izolować albo prymus przestaje się uczyć – warto zachować czujność. Najpierw sam spróbuj porozmawiać z dzieckiem. Jeśli jednak mimo wielu prób nie uda się tego zrobić i dziecko nie chce powiedzieć, co się dzieje, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej. Tego rodzaju pomoc oferuje m.in. Centrum Psychologiczne Danuty Dercz w Gliwicach.

Nałóg w domu

Kolejna sytuacja, w której dobrze jest jak najszybciej udać się do psychologa to pojawienie się problemu alkoholowego w domu. Nałóg, nie tylko alkoholowy, wpływa na życie całej rodziny. Psycholog podczas konsultacji wyjaśni ci, jak sobie radzić w obliczu tego problemu, jak chronić dzieci, i jak pomóc uzależnionej osobie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas