Artykuł sponsorowany Kiedy udać się do geriatry?

Kiedy udać się do geriatry?

Zapotrzebowanie na pomoc lekarzy geriatrów jest coraz większe. Polskie społeczeństwo zalicza się do społeczeństw starzejących się, czyli tych, których średnia wieku całej populacji wzrasta. Seniorzy zaś wymagają stałej opieki medycznej zarówno w ramach profilaktyki zdrowotnej, jak i leczenia schorzeń przewlekłych. Niestety osoby po 65 roku życia często cierpią przynajmniej na dwie dolegliwości jednocześnie. Wizyty u geriatry są zatem bardzo ważne.

Pierwsza wizyta u geriatry

Pierwszą wizytę u geriatry warto odbyć już po 55 roku życia. Mimo, iż wiek ten nie jest uznawany za starczy, lekarz może wdrożyć odpowiednią profilaktykę zdrowotną tak, by w przyszłości komfort życia na emeryturze był bardzo wysoki. Zadbać trzeba o dobór dobrych okularów, leków obniżających ciśnienie, a także o układ kostny i serce. Geriatrzy zachęcają zatem do umysłowej i fizycznej aktywności.

Niestety większość pacjentów geriatrów stanowią dzisiaj osoby w podeszłym wieku. Często pierwsza wizyta odbywa się po 70 roku życia. Podczas niej ważny jest wywiad lekarski oraz przekazanie specjaliście pełnej dokumentacji medycznej. Można o nią prosić miejscowe szpitale i ośrodki zdrowia, w których pacjent przez lata się leczył.

Stała obserwacja geriatryczna

Stałą współpracę z geriatrą powinni podejmować ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny i cierpią na różne dolegliwości. Lekarze o specjalności geriatrycznej i często dodatkowo internistycznej pomagają w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnień stawów, osteoporozy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, demencji, przewlekłych bólów czy nawet depresji starczej. To geriatra zleca odpowiednią diagnostykę obrazową oraz badania laboratoryjne, które powinno się wykonywać regularnie. Ważne są m.in. USG jamy brzucha, ślinianek, tarczycy, prostaty oraz układu moczowego, a także EKG serca.

Geriatrzy zajmują się także kierowaniem swoich pacjentów do specjalistów – psychiatrów, neurologów, kariologów, diabetologów – czy na rehabilitacje i operacje. Pomagają m.in. dostać się na listę chorych wymagających endoprotezy.

Wizyty domowe geriatrów

Wizyty domowe geriatrzy oferują głównie seniorom, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale mają problem z chodzeniem. Lekarze są gotowi również taką pomoc zapewnić hospicjom domowym i domom spokojnej starości. Szerokie konsultacje zawsze zapewnia lekarz Ewa Sawicka, która jest geriatrą oraz internistą. Pomaga ona między innymi chorym na Alzheimera.

O geriatryczne wizyty lekarskie warto szczególnie zadbać w okresie podwyższonego ryzyka zakażeniem wirusami grypy. Geriatrzy działają na pełnych obrotach również w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter