Artykuł sponsorowany Kiedy trzeba zdecydować się na chirurgiczne usunięcie ósemek?

Kiedy trzeba zdecydować się na chirurgiczne usunięcie ósemek?

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych jest chirurgiczne usuwanie ósemek. Zazwyczaj powodem jest próchnica lub niewłaściwe ułożenie zębów w łuku zębowym. To stresujący zabieg dla większości pacjentów, ponieważ wielu osobom wydaje się, że zawsze jest bardzo bolesny i wiąże się z komplikacjami. Jak jest naprawdę? Dowiedz się!

Sytuacje, w których jedynym wyjściem jest ekstrakcja ósemek

O konieczności ekstrakcji ósemek zawsze decyduje stomatolog. W tym celu niezbędne jest wykonanie badania wewnątrzustnego, a także badań obrazowych. Często okazuje się, że zęby mądrości są objęte próchnicą, której nie da się usunąć lub byłoby to bardzo problematyczne, zatem w takiej sytuacji słusznym rozwiązaniem jest ich usunięcie.

Pojawienie się zębów mądrości bardzo często jest także przyczyną wad zgryzu. Dentyści decyzję o ekstrakcji nierzadko podejmują również ze względu na rozwój stanów zapalnych czy owrzodzeń. Wskazaniem do takiego zabiegu jest też bolesne wyrzynanie się ósemek. Możemy go wykonać np. w Gabinecie Stomatologicznym Renata Jarczyńska Kaczmarek.

Czy usuwanie zębów mądrości jest bolesne?

Pacjentom, u których przeprowadza się ekstrakcję ósemek, zawsze podaje się znieczulenie, dzięki któremu cały zabieg przebiega bez bólu. Trwa od 30 do 60 minut, natomiast po jego przeprowadzeniu lekarz oczyszcza i opatruje ranę. Co istotne, zaleca się, aby po usunięciu zębów mądrości pozostać w poczekalni na moment, ponieważ często pojawią się objawy takie jak np. zawroty głowy.

O czym należy pamiętać po zabiegu?

By nie dopuścić do powikłań po usunięciu ósemek, to należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Do szczotkowania zębów najlepiej używać miękkiej szczoteczki. Po wykonaniu zabiegu policzek może być opuchnięty, jak i mogą pojawić się dolegliwości bólowe, dlatego warto okładać bolesne okolice lodem. Co więcej, odradza się spożywania pokarmów, które trzeba gryźć oraz bardzo gorących potraw. Pacjenci nie powinni też sięgać po napoje gazowane i alkohol. Są to produkty, które mogą podrażnić ranę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas