Artykuł sponsorowany Kiedy pierwszy raz zbadać słuch?

Kiedy pierwszy raz zbadać słuch?

Wszystkie nasze narządy zmysłu są niezbędne, aby prowadzić w pełni komfortowe życie, dlatego trzeba właściwie o nie dbać. I choć większość z nas regularnie odwiedza okulistę, żeby zbadać swój wzrok, badania słuchu niestety nie są tak popularne. Kiedy przyjdzie czas na pierwsze badanie słuchu? Jak rozpoznać pierwsze objawy problemów ze słuchem? Gdzie wykonać badanie i czy jest ono refundowane przez NFZ?

Profilaktyki nigdy za wiele!

Wiele osób dorosłych nigdy nie miało badanego słuchu i nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć z nim problemy. Nie ma tak naprawdę jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy wykonać pierwsze badanie słuchu. Jeśli dostrzegasz u siebie pierwsze objawy mogące wskazywać na ubytek słuchu – nie zwlekaj i wybierz się do specjalisty. Badania słuchu możne wykonywać również w celach profilaktycznych, gdyż nie każdy wyłapuje u siebie pierwsze oznaki niedosłuchu. Dotyczy to nie tylko osób pracujących w hałasie (np. głośnych zakładach produkcyjnych), ale również współczesnej młodzieży – głośne słuchanie muzyki przez słuchawki może mieć wpływ na pogarszający się słuch.

Jak dostrzec pierwsze objawy?

Żeby odpowiednio szybko wykryć pierwsze objawy, warto się z nimi zapoznać. Wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • problemy ze słyszeniem wysokich dźwięków (np. śpiewów ptaków),
  • problemy ze słyszeniem rozmówcy w zatłoczonych miejscach publicznych,
  • problemy z komunikacją przez telefon lub w dużej grupie,
  • głośne słuchanie radia oraz telewizora,
  • problemy z usłyszeniem osoby, która znajduje się w większej odległości,
  • unikanie spotkań w głośnych miejscach (np. centrach handlowych).

Bardzo często kłopoty tego typu są bagatelizowane i dopiero wtedy, kiedy problemy ze słuchem stają się wyjątkowo uporczywe, pacjent zaczyna je dostrzegać.

Gdzie zrobić badanie?

Diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie specjalistycznego badania. Wykonuje je między innymi firma Aparaty Słuchowe Jan Szweda, której siedziba znajduje się w Rybniku. Nie trzeba obawiać się wysokich kosztów, gdyż badania słuchu badania słuchu mogą być refundowane prze NFZ w ramach wizyty u lekarza laryngologa lub bezpłatnie we wcześniej już wspomnianej firmie. Co więcej, NFZ dopłaca również do aparatów słuchowych, a w przypadku najtańszych wersji w przypadku najtańszych wersji jest  możliwość uzyskania pełnej refundacji. Wysokość refundacji jest zależna od wieku pacjenta oraz innych dodatkowych ulg np. dla inwalidów wojennych. W dzisiejszych czasach można zakupić aparaty słuchowe rozmaitych typów – od najtańszych klasycznych wersji po innowacyjne i dyskretne aparaty zauszne oraz wewnątrzuszne, a także okularowe – w przypadku aparatów na przewodnictwo kostne.. Wybór zależy od rodzaju ubytku słuchu oraz indywidualnych preferencji co do wyglądu i sposobu noszenia aparatu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas