Artykuł sponsorowany Jakie wady wzroku występują u Polaków najczęściej?

Jakie wady wzroku występują u Polaków najczęściej?

Wystąpienie wady wzroku nie jest zależne od wieku ani od płci. Wszelkie zaburzenia widzenia związane są z nieprawidłową pracą układu optycznego oka. W szczególności dotyczy to złego skupienia się promieni na siatkówce. Wady wzroku mogą być wrodzone, możemy też nabawić się ich z czasem. Które z nich występują najczęściej?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność ma związek z nieprawidłową budową oka. Przez to, że jego elementy optyczne są nazbyt wypukłe, docierające do oka promienie równoległe, skupiają się przed siatkówką. Krótkowidz, by polepszyć widzenie często mruży oczy. Dzięki temu obraz jest dla niego bardziej wyraźny. Obiekty, które zlokalizowane są dalej od niego, widzi jako zamazane. Wyróżnia się trzy stopnie krótkowzroczności, które wyrażane są w dioptriach:

  •     mała krótkowzroczność – to wada do – 3 dioptrii

  •     średnia krótkowzroczność- wada pomiędzy -3 a -7 dioptrii

  •     duża krótkowzroczność- wada powyżej -7 dioptrii

Pacjent, u którego zdiagnozowano bardzo małą krótkowzroczność nie musi nosić szkieł korekcyjnych, jednak przy większej wadzie są one konieczne. W leczeniu tej wady wykorzystuje się soczewki wklęsło-wypukłe, które rozpraszają światło. Szeroki wybór okularów i soczewek kontaktowych, znajdziemy w Zakładzie optyki okularowej Maciej Kucharski.  Do leczenia dużych wad wykorzystuje się także zabiegi laserowe.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność uznaje się za chorobę dziedziczną. Podobnie jak przy krótkowzroczności, za nieprawidłowe widzenie odpowiedzialna jest niewłaściwa budowa oka. Jednak w tym przypadku promienie skupiają się nieco za siatkówką. Przedmioty, które zlokalizowane są w zasięgu wzroku dalekowidza będą dla niego niewyraźne. Jednak obiekty, które znajdują się w oddali, będą bardzo dobrze widoczne. Rodzaj dalekowzroczności określa się w trzech stopniach:

  • niska dalekowzroczność – to wada do +2 dioptrii

  • umiarkowana dalekowzroczność – pomiędzy +2 a +5 dioptrii

  • wysoka dalekowzroczność – powyżej +5 dioptrii

Umiarkowana i wysoka dalekowzroczność wymaga odpowiedniego leczenia. Po wykonaniu odpowiednich badań okulistycznych, lekarz dobierze prawidłowe szkła korekcyjne. Jeżeli pacjent, nie wyraża chęci do noszenia okularów, może zdecydować się na soczewki kontaktowe. Możliwe jest także zastosowane leczenia chirurgicznego, ale decydują się na nie pacjenci, borykający się z naprawdę ciężką wadą wzroku.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest bardzo popularną wadą wzroku, która objawia się nieostrym i niewyraźnym widzeniem na każdą odległość. Może towarzyszyć zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Często też pojawia się z wiekiem. Kiedyś leczenie tej wady było możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy okularów. Obecnie pacjenci mogą pozwolić sobie również na zakup soczewek kontaktowych.

Warto wiedzieć, że możliwe jest posiadanie więcej niż jednej wady wzroku. Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą występować jednocześnie lub oddzielnie. W przypadku występowania kilku wad wzroku jednocześnie, osoba może potrzebować specjalnych soczewek korygujących lub innych rozwiązań, aby poprawić jakość widzenia. Ważne jest regularne badanie wzroku u specjalisty, aby monitorować i odpowiednio korygować ewentualne wady.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas