Materiał Partnera Jakie uprawnienia ma lekarz medycyny pracy?

Jakie uprawnienia ma lekarz medycyny pracy?

Właśnie podpisałeś swoją pierwszą umowę o pracę i pracodawca wręczył Ci skierowanie do lekarza medycyny pracy? Zastanawiasz się, po co Ci tego typu konsultacja, skoro jesteś młody i w pełni sił? Otóż każda osoba, która podejmuje zatrudnienie na etacie, musi skontrolować, czy stan zdrowia, pozwala jej na wykonywanie określonych obowiązków zawodowych. Lekarz medycyny pracy jest specjalistą uprawnionym do przeprowadzenia takiej weryfikacji.

Jakie obowiązki ma lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy sprawuje opiekę zdrowotną nad osobami rozpoczynającymi pracę etatową, pracownikami, a także nad osobami, które zamierzają zapisać się na kurs prawa jazdy. Do jego obowiązków należy profilaktyka, diagnostyka i leczenie chorób, głównie zawodowych. Specjalista przeprowadza badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, musisz stawić się na badania wstępne, to wymóg prawny. Zakres badań będzie uzależniony od charakteru Twojej pracy. Dlatego też na skierowaniu pracodawca powinien dokładnie opisać stanowisko pracy i załączyć informacje o możliwych czynnikach szkodliwych występujących w danym środowisku pracy. Koszt badań pracowniczych pokrywa pracodawca, a za czas, jaki na nich spędzisz, przysługuje Ci normalne wynagrodzenie.

Przykłady badań wykonywanych przez lekarza medycyny pracy

Badania z zakresu medycyny pracy na niewymagające stanowiska (np. pracownik biurowy, kasjer-sprzedawca) trwają kilkanaście minut i obejmują podstawowe testy diagnostyczne. Lekarz medycyny pracy wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe, osłucha Cię, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi i zrobi EKG. Czasem konieczne jest też wykonanie badań laboratoryjnych – morfologii krwi z rozmazem czy ogólnego badania moczu. W przypadku np. kierowców zawodowych czy pracowników fizycznych lista badań jest znacznie dłuższa. Lekarz medycyny pracy, do postawienia rzetelnej diagnozy, może potrzebować opinii okulisty, neurologa, laryngologa lub psychologa. Wymienieni wyżej specjaliści zazwyczaj przyjmują pacjentów w obrębie jednej placówki. Tak jest np. w przychodni Medan w Jarocinie. Po skończonej wizycie w gabinecie medycyny pracy, lekarz wystawi Ci zaświadczenie o zdolności do pracy, które będziesz musiał przekazać pracodawcy. Takiego zaświadczenia możesz nie otrzymać, gdy specjalista stwierdzi, że Twój stan zdrowia wyklucza pracę na określonym stanowisku. Możesz wówczas odwołać się od tej decyzji. Na przygotowanie stosowanego pisma masz tydzień. Pamiętaj też, że odwołanie musisz złożyć za pośrednictwem lekarza medycyny pracy, który wydał niekorzystne dla Ciebie orzeczenie.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas