Artykuł sponsorowany Jakie są wady i zalety protez akrylowych?

Jakie są wady i zalety protez akrylowych?

Braki zębowe zaburzają estetykę naszego uśmiechu, co staje się źródłem wielu kompleksów i przeszkodą w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. W sytuacji, gdy nasz budżet na leczenie protetyczne jest mocno ograniczony, warto zdecydować się na zakup protezy zębowej wykonanej z tworzywa akrylowego. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Kiedy można zastosować protezę akrylową?

Proteza akrylowa jest najtańszym rodzajem konstrukcji protetycznej. Jest to proteza ruchoma, czyli taka, którą można swobodnie wyciągać z ust. Tego typu konstrukcje określa się również mianem osiadających, ponieważ spoczywają tylko na śluzówce. Protezy z tworzywa akrylowego stosuje się zarówno u pacjentów z bezzębiem, jak i u osób, które mają częściowe braki w uzębieniu.

W tym pierwszym przypadku konieczne jest zastosowanie protez całkowitych, które imitują nie tylko zęby, ale też fragment podniebienia i dziąsła. Każdą protezę wykonuje się na indywidualne zamówienie, co pozwala idealnie dopasować ją do warunków anatomicznych występujących w jamie ustnej przyszłego użytkownika. Tworzeniem konstrukcji protetycznych zajmują się wyspecjalizowane gabinety, takie jak Pracownia Protetyczna Joanny Piotrowskiej.

Jak wygląda proteza akrylowa całkowita?

Protezy akrylowe całkowite składają się z protezy górnej i dolnej o pełnym uzębieniu. Pacjentom znacznie łatwiej jest przyzwyczaić się do protezy górnej, ponieważ ma ona większą powierzchnię i jest wygodniejsza w użytkowaniu. Brzegi protezy górnej nie wgniatają się w śluzówkę, ponieważ nacisk na tkanki, powstający w trakcie jedzenia, rozkłada się w miarę równomiernie na podniebienie i dziąsła. Proteza całkowita dolna jest już bardziej problematyczna. Obejmuje ona tylko wąski pas dziąsła, przez co przenosi większe obciążenia na tkanki pacjenta, co bywa przyczyną podrażnień. Ponadto proteza całkowita dolna jest dużo mniej stabilna niż górna, która utrzymuje się w jamie ustnej na zasadzie przyssawki.

Jak wygląda proteza akrylowa częściowa?

Ten rodzaj protez również dzieli się na część górną i dolną, które stosowane są w zależności od potrzeb pacjenta. Protezy częściowe są mniejsze niż protezy całkowite. Wykonuje się je dla osób, które mają w szczęce resztki zębowe. Protezy częściowe utrzymują się w jamie ustnej przy pomocy klamer. Z czasem zastępowane są przez protezy całkowite, jeżeli resztki zębowe pacjenta nie rokują dobrze, jeśli chodzi o ich utrzymanie w jamie ustnej.

Czy warto sięgać po protezy akrylowe?

Największą zaletą protez akrylowych jest ich niska cena. Warto wspomnieć, że zakup omawianej konstrukcji protetycznej jest refundowany przez NFZ. Takie uzupełnienie braków zębowych jest łatwo dostępne i może posłużyć pacjentom przez około 5 lat. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie trwałe. Protezy wykonane z tworzywa akrylowego prezentują się estetycznie, ale nie zawsze naturalnie. Niestety nie są też zbyt komfortowe w noszeniu. Często powodują podrażnienia śluzówki i przesuwają się podczas spożywania posiłków, dlatego zaleca się je stosować z pastami mocującymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas