Artykuł sponsorowany Jakie są najpopularniejsze rodzaje protez zębowych? Centrum Stomatologiczne New-Dent

Jakie są najpopularniejsze rodzaje protez zębowych? Centrum Stomatologiczne New-Dent

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z protez zębowych, aby poprawić swój uśmiech, zdrowie jamy ustnej i jakość życia. Protezy zębowe są dostępne w różnych rodzajach, aby sprostać indywidualnym potrzebom pacjentów. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje protez zębowych oraz ich zalety.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe to jedne z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych rozwiązań w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Są wykonane z tworzywa sztucznego - polimetakrylanu metylu, który jest lekki, trwały i łatwy do naprawy. Protezy akrylowe mogą być zarówno całkowite, czyli zastępujące wszystkie zęby w łuku zębowym, jak i częściowe, uzupełniające braki pojedynczych zębów. Dzięki swojej elastyczności i możliwości dopasowania do kształtu jamy ustnej, protezy akrylowe zapewniają komfort noszenia i funkcjonowania.

Warto jednak pamiętać, że protezy akrylowe wymagają odpowiedniego dbania, takiego jak codziennie regularne czyszczenie oraz okresowo oczyszczanie w specjalnym płynie, aby zapobiec rozwojowi bakterii i utrzymaniu ich właściwości. Ponadto, akrylowe protezy zębowe mogą ulegać naturalnemu zużyciu, co sprawia, że konieczne jest ich wymienienie co kilka lat.

Protezy elastyczne

Jest to rodzaj protez częściowych wykonanych ze specjalnego tworzywa termoplastycznego. W odróżnieniu od protez akrylowych są bardziej giętkie dzięki czemu lepiej utrzymują się na zębach i są bardziej komfortowe. Niewątpliwie, największą zaletą tego rodzaju protez jest ich estetyka ponieważ nie mają elementów metalowych a klamry wykonane są z półprzeźroczystego różowego tworzywa w kolorze dziąsła co sprawia, że dobrze „wtapiają się” w uśmiech pacjenta.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to kolejny popularny rodzaj protez zębowych. Są wykonane z metalu, najczęściej z nierdzewnej stali chromokobaltowej, co sprawia, że są bardziej trwałe i wytrzymałe niż protezy akrylowe. Protezy szkieletowe są częściowe, czyli uzupełniają braki pojedynczych zębów, a ich konstrukcja opiera się na metalowym szkielecie, który jest zakotwiczony na istniejących zębach za pomocą klamer lub zatrzasków.

Protezy szkieletowe charakteryzują się większą stabilnością i lepszym utrzymaniem w jamie ustnej niż protezy akrylowe i elastyczne, dzięki czemu pacjenci mogą je nosić z większym komfortem. Warto jednak pamiętać, że protezy szkieletowe również wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, np. w Centrum stomatologicznym New-Dent, aby zapewnić ich długotrwałe użytkowanie.

Protezy na implantach

Protezy na implantach to nowoczesne i coraz bardziej popularne rozwiązanie w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Polegają one na zamocowaniu protezy zębowej na implantach, czyli tytanowych śrubach, które są chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Protezy na implantach mogą być zarówno całkowite, jak i częściowe, a ich zalety to przede wszystkim trwałość, stabilność oraz komfort noszenia.

Dzięki zastosowaniu implantów, protezy zębowe są mocno zakotwiczone w jamie ustnej, co sprawia, że pacjenci nie odczuwają dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia. Ponadto, protezy na implantach pomagają utrzymać kość szczęki i żuchwy w dobrej kondycji, co ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz ogólny wygląd twarzy.

Warto jednak pamiętać, że protezy na implantach wymagają odpowiedniej higieny oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Ponadto, wszczepienie implantów to zabieg chirurgiczny, który może wiązać się z pewnym ryzykiem oraz koniecznością dłuższego czasu gojenia.

Opracowanie:

New-Dent Centrum Stomatologiczne Małgorzata Kiernicka

Lublin , Nowowiejskiego 6D

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas