Artykuł sponsorowany Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają kierowców?

Jakie choroby zawodowe najczęściej dotykają kierowców?

Aby zostać kierowcom zawodowym, trzeba ukończyć kurs prawa jazdy wybranej kategorii oraz przejść szereg badań z zakresu medycyny pracy. Ich celem jest nie tylko rzetelna ocena aktualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta, ale też profilaktyka chorób zawodowych. Te, w gronie kierowców aut dostawczych, ciężarówek oraz taksówkarzy, zdarzają się nader często. Na jakie schorzenia warunkowane wykonywaną pracą najczęściej cierpią kierowcy zawodowi?

Czym jest choroba zawodowa?

Choroba zawodowa to schorzenie znajdujące się w wykazie chorób zawodowych, który został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 czerwca 2021 roku. Tym terminem określa się jednostki chorobowe, których rozwój nastąpił u pacjenta w wyniku ekspozycji na czynniki szkodliwe w miejscu pracy. Wykaz chorób zawodowych opracowano niemalże dla wszystkich grup zawodowych. Wśród nich można wymienić np. nauczycieli, pielęgniarki, górników czy też kierowców zawodowych właśnie.

Profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób zawodowych zajmują się lekarze medycyny pracy. Doświadczonych specjalistów można znaleźć w przychodni MEDAN w Jarocinie, która specjalizuje się w wykonywaniu wstępnych, okresowych i kontrolnych badań pracowniczych. Systematyczne i rzetelne przeprowadzanie wymienionych wyżej badań oraz stosowanie się do przepisów BHP, może uchronić pacjenta przed rozwojem i przykrymi skutkami chorób zawodowych.

Na jakie czynniki szkodliwe w miejscu pracy narażeni są kierowcy zawodowi?

Główny problem w przypadku kierowców zawodowych stanowi siedzący tryb życia. Prowadzenie samochodu oznacza wielogodzinne przebywanie w niewygodnej i niefizjologicznej dla kręgosłupa pozycji. Warto dodać, że kierowcy zawodowi zmuszeni są do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych, co wiąże się z intensywną eksploatacją wzroku. Jakie inne zagrożenia dla zdrowia wynikają z pracy kierowcy? Oto one:

  • długotrwały hałas spowodowany pracą silnika i ruchem ulicznym,

  • ekspozycja na drgania,

  • ekspozycja na bezpośrednie lub odbite promieniowanie słoneczne,

  • ekspozycja na spaliny zawierające toksyczne substancje chemiczne,

  • ekspozycja na stres związany z wykonywaną pracą,

  • zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji drogowej,

  • podnoszenie ciężarów przy rozładunku i załadunku.

Jak widać, lista czynników szkodliwych, związanych z pracą kierowców zawodowych, jest bardzo długa, a i tak wymieniliśmy tylko te najbardziej oczywiste zagrożenia.

Jakie choroby zawodowe występują u kierowców?

Większość kierowców zawodowych skarży się na problemy z kręgosłupem, które objawiają się dokuczliwymi i przewlekłymi bólami w okolicy lędźwiowej. Powodują one trudności ze schylaniem się, przebywaniem w pozycji stojącej i utrudniają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Ponadto zespoły bólowe kręgosłupa często powodują nieprawidłowości w strukturach kostnych, stawach międzykręgowych, więzadłach, mięśniach i powięziach, co ma negatywny wpływ na nerwy obwodowe.

U kierowców zawodowych bardzo często diagnozuje się też choroby układu krążenia. W szczególności mowa tu o nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca. Rozwojowi tych schorzeń sprzyja niska aktywność fizyczna oraz nieustanna ekspozycja na stres. W grupie kierowców zawodowych dużo jest nałogowych palaczy, którzy palą papierosy w kabinie. Dym papierosowy również przyczynia się do rozwoju schorzeń układu krążenia.

Z powodu nieregularnego trybu pracy i złych nawyków żywieniowych kierowcom zawodowym doskwierają też problemy ze strony układu pokarmowego. Są to głównie nieregularne wypróżnienia, wzdęcia oraz nieżyty błony śluzowej żołądka. Długotrwałe ignorowanie tychże objawów może doprowadzić do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, która, w skrajnych przypadkach, kończy się wycięciem fragmentu żołądka objętego owrzodzeniem.

Dla kierowców podstawowym narządem zmysłu jest wzrok. Niestety, wraz ze stażem pracy, jakość widzenia ulega pogorszeniu. W czasie okresowych badań profilaktycznych kierowcy zawodowi muszą poddać się konsultacji okulistycznej. Specjalista ocenia wówczas ostrość widzenia, rozpoznawanie barw, widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. Dobra jakość widzenia gwarantuje bezpieczne wykonywanie pracy zawodowej, co powinno być priorytetem dla każdego kierowcy.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter