Materiał Partnera Jakie badania możesz wykonać w laboratorium analitycznym?

Jakie badania możesz wykonać w laboratorium analitycznym?

Laboratoria analityczne zajmują się diagnozowaniem chorób i nieprawidłowości na podstawie dostarczonych próbek krwi, moczu, kału i posiewów materiałów biologicznych. Jest to jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod wykrywania wielu chorób. Zobacz, jakie jednostki chorobowe można wykryć w ten sposób i jak długo czeka się na wyniki badań analitycznych.

Badania krwi – dlaczego warto je robić?

Badania krwi to podstawowe badania diagnostyczne w wielu jednostkach chorobowych. Krew krąży po całym organizmie człowieka, dlaczego na podstawie charakterystycznych zmian w obrazie krwi, które wykryć można dzięki badaniom laboratoryjnym, możliwe jest zdiagnozowanie wielu jednostek chorobowych, nie tylko tych ściśle związanych z układem krążenia.

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, które wykonać możesz na przykład w Centrum Medycznym PANACEUM. Dzięki wynikom tego badania określić można ogólny stan zdrowia pacjenta, panujące w organizmie stany zapalne, zakażenia wirusami lub bakteriami. Jest to również pierwsze badanie, które wykazać może możliwość zachodzących w ciele zmian nowotworowych, dlatego tak ważne jest, by badania krwi wykonywać regularnie.

Jakie schorzenia może wykryć badanie moczu?

Badanie moczu, podobnie jak badanie krwi może pomóc w zdiagnozowaniu wielu schorzeń nerek, układu moczowego, a nawet tzw. chorób cywilizacyjnych, takich jak:

  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • otyłość.

Pozwala także na wykrycie chorób układowych, czyli dotyczących licznych narządów, których przekładami mogą być: toczeń trzewny, inne choroby tkanki łącznej czy skrobiawica.

Najlepsze wyniki daje badanie moczu z pierwszej porannej mikcji. Należy także zadbać o to, by próbka nie była zanieczyszczona – w tym celu przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej. Próbka powinna mieć około 20 ml i pochodzić ze środkowego strumienia moczu.

Jak długo czeka się na wyniki badań?

Wykonując badania analityczne w prywatnym laboratorium, możesz liczyć na szybkie otrzymanie wyników, a co za tym idzie natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, w przypadku rozpoznania jednostki chorobowej. Często wyniki badań dostępne są już w dniu dostarczenia próbki, zazwyczaj czeka się na nie maksymalnie kilka (do 3) dni.

Badania takie wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy lekarz rodzinny lub specjalista kieruje nas na nie, jednak każdy z nas we własnym zakresie może wykonać je prywatnie. Warto regularnie się badać, ponieważ pozwalają one wykryć nawet choroby, które przebiegają w naszym organizmie bezobjawowo lub w ich początkowych stadiach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas