Materiał Partnera Jakie badania laboratoryjne trzeba wykonywać regularnie?

Jakie badania laboratoryjne trzeba wykonywać regularnie?

Dobry stan zdrowia nie jest dany nam raz na zawsze. Wiele chorób przebiega w sposób utajony, dając objawy dopiero po kilku latach. Nie wykonując badań profilaktycznych, nie mamy szansy ich wykryć. Niestety wciąż wielu z nas unika lekarzy i zgłasza się na konsultację tylko wtedy, gdy dzieje się coś niedobrego. Najwyższy czas to zmienić! Oto lista badań laboratoryjnych, które warto wykonać raz w roku.

Morfologia

Morfologia jest podstawowym badaniem krwi.  Krew składa się z osocza i elementów morfotycznych, do których zaliczamy erytrocyty, leukocyty i trombocyty. Płyn ten pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych funkcji – transportuje do tkanek tlen, hormony, substancje odżywcze oraz umożliwia oczyszczanie ustroju ze zbędnych produktów przemiany materii. Jedna kropla krwi jest w stanie wiele powiedzieć o naszym zdrowiu.

Dzięki morfologii lekarze są w stanie wykryć stan zapalny, infekcje, niedokrwistość i wiele innych nieprawidłowości. Samo badanie nie jest ani bolesne, ani drogie. W prywatnym laboratorium kosztuje ono zaledwie kilka złotych. Morfologia polega na pobraniu krwi żylnej ze zgięcia łokciowego oraz dokładnej analizie laboratoryjnej zawartości probówki. Ważne, by do badania przystąpić na czczo w godzinach porannych. Pozwoli to uzyskać najbardziej wiarygodną informację o ogólnym stanie naszego zdrowia.

Badanie moczu

Zwykłe badanie moczu także umożliwia rozpoznanie wielu chorób, głównie tych dotyczących nerek, wątroby, trzustki i układu moczowego. Jak informuje diagnosta laboratoryjny z centrum medycznego Med-Expert – mocz w 96% składa się z wody, resztę stanowią azotowe produkty przemiany materii i sole mineralne wraz z substancjami odpowiedzialnymi za zapach i barwę moczu.

Do badania ogólnego wystarczy niewielka ilość porannego moczu. Należy oddać go do specjalnego pojemnika, a przed mikcją zatroszczyć się o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Bakterie bytujące w tych obszarach naszego ciała mogą zafałszować wynik badania. Pobraną próbkę dobrze jest jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Pakiet tarczycowy

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego. W ciągu ostatnich lat znacząco zwiększyła się liczba pacjentów z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. W głównej mierze są to kobiety. Badania tarczycy obejmują zarówno techniki obrazowe, jak i laboratoryjne. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować nas na badanie krwi obejmujące oznaczanie poszczególnych hormonów. Najważniejszym z nich jest tyreotropina (TSH), która warunkuje prawidłową pracę tarczycy.

Opracowanie:

Med-Expert sp. z o.o.

Warszawa , Łukowska 27

Podziel się