Artykuł sponsorowany Jak zdobyć aparat słuchowy refundowany przez NFZ?

Jak zdobyć aparat słuchowy refundowany przez NFZ?

Panuje powszechna błędna opinia, że aparat słuchowy to ogromny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. To nie prawda. Jeśli nie masz pieniędzy na zakup, nie musisz z niego rezygnować! Aparaty słuchowe są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz nie każdemu będą przysługiwały. W jaki sposób zdobyć dofinansowanie i gdzie możesz odebrać darmowy aparat? Sprawdź, czy przysługuje Ci refundacja!

Kogo dotyczy refundacja?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje aparaty słuchowe osobom w każdym wieku, lecz trzeba spełniać pewne wymagania. Do 26 roku życia wartość utraty słuchu musi być większa niż 30 dB HL i można otrzymać dwa aparaty słuchowe raz na 3 lata. Natomiast po ukończeniu 26 roku wartość utraty słuchu powinna być większa niż 40 dB HL i refundowane są dwa aparaty raz na 5 lat. Trzeba pamiętać, że refundacja nie zawsze pokryje wartość całego urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na wyjątkowo kosztowny aparat, konieczna będzie dopłata.

Wysokość refundacji:

  • 700 PLN – w przypadku osób dorosłych po ukończeniu 26 roku życia.
  • 1000 PLN – w przypadku inwalidów wojennych oraz osób represjonowanych.
  • 2000 PLN – w przypadku dzieci i młodzieży do 26 roku życia.

Gdzie można zakupić aparat słuchowy refundowany przez NFZ? Jednym z polecanych miejsc jest gabinet protetyki słuchu Beaton, którego siedziba znajduje się w Szczecinie. Warto korzystać z oferty profesjonalnych gabinetów protetyki słuchu, gdyż dzięki temu możesz znaleźć aparat idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

Jak się zakwalifikować?

Żeby zdobyć dofinansowanie na aparat słuchowy, konieczne będzie odwiedzenie kilku miejsc w następującej kolejności:

  1. Najpierw należy wykonać badanie w gabinecie protetyki słuchu, dzięki któremu można określić, czy pacjent faktycznie ma problemy z niedosłyszeniem.
  2. Jeśli wyniki badań potwierdzą problem, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do specjalisty: laryngologa, otolaryngologa lub audiologa.
  3. Specjalista stawia profesjonalną diagnozę, a następnie wystawia elektroniczne zlecenie (wniosek) na aparat słuchowy i wkładkę uszną.
  4. Od 1 stycznia 2020 roku, już nie trzeba potwierdzać w NFZ elektronicznych wniosków na aparat słuchowy
  5. Z otrzymanym od specjalisty zleceniem podobnie jak z elektroniczną receptą, należy ponownie zgłosić się w wybranym przez siebie gabinecie protetyki słuchu, którego przedstawiciel pomoże w dobraniu właściwego aparatu. Jak zostało już wcześniej wspomniane, nie trzeba kupować najtańszej wersji, gdyż wysokość refundacji nie stanowi ograniczenia. Pacjent może dopłacić dowolną kwotę i wybrać urządzenie, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również dyskretne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas