Artykuł sponsorowany Jak zapewnić bliskiej osobie godną jesień życia?

Jak zapewnić bliskiej osobie godną jesień życia?

Starość jest słowem, które często ma wydźwięk pejoratywny. Nierzadko mówi się, że kogoś najlepsze lata już minęły. Jest to określenie, które rani i wcale nie musi być prawdziwe. Jesień życia nie zawsze jest ponura. W odpowiednim miejscu, z troskliwą opieką, może być pełna kolorów i szczęścia. Warto zatroszczyć się, by najbliższe osoby mogły korzystać z życia, nawet gdy nie będą do końca samodzielne.

Czym są domy seniora?

Domy seniora owiane są wieloma mitami, które ukazują je w złym świetle. Media najczęściej skupiają się na przypadkach niewłaściwego traktowania osób starszych lub chorych. Należy jednak zaznaczyć, że jest to mały odsetek, a domy opieki to głównie miejsca, w którym osoby niezdolne do całkowicie samodzielnego funkcjonowania mogą liczyć na pomoc i wsparcie specjalistów. Najczęściej miejsca te zapewniają kontakt z psychologiem, pedagogiem, logopedą, rehabilitantem, terapeutą zajęciowym i innymi fachowcami w swoich dziedzinach, którzy pomogą we wszelkich schorzeniach. Ponadto domy seniora zapewniają pensjonariuszom rozrywkę, organizując gry i zabawy, które nierzadko mają również korzyści zdrowotne — na przykład pozytywnie wpływają na pamięć. Domy opieki posiadają również sale wspólne, takie jak jadalnie czy świetlice, które pozwalają na spotkania, rozmowy i zawieranie nowych znajomości. Całe budynki są przystosowane do osób niepełnosprawnych oraz mających problemy z poruszaniem się. Jest to istotne, ponieważ w blokach mieszkalnych często takich udogodnień nie ma i nawet wyjście na spacer staje się problemem.

Jak znaleźć dobry dom seniora?

Mitem jest, że do domów opieki trafiają jedynie osoby, które są samotne. Często pensjonariusz kojarzy się z człowiekiem opuszczonym, a zazwyczaj wcale tak nie jest. Rodziny decydują się na umieszczenie starszej osoby w takim miejscu w trosce o nią, a później odwiedzają ją w każdej wolnej chwili — zapewnia osoba zatrudniona w Domu Seniora A w sercu maj Agata Szczurek znajdującym się w Woli Czołnowskiej, na terenie województwa lubelskiego. Aby mieć pewność, że wybierze się najlepsze miejsce i nie zrobi się tym posunięciem krzywdy bliskiej osobie, warto najpierw z nią o tym porozmawiać i przedstawić racjonalne argumenty. Później wspólnie omówić, czego dana osoba oczekuje od takiego miejsca i sprawdzić, czy dostępne domy spełniają te kryteria. Należy również samemu sprawdzić wygląd danego miejsca oraz porozmawiać z jego pracownikami, by upewnić się, że to, co oferują, mogą rzeczywiście zagwarantować podopiecznym.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas