Artykuł sponsorowany Jak załatwić bliskiej osobie pobyt w prywatnym domu emeryta?

Jak załatwić bliskiej osobie pobyt w prywatnym domu emeryta?

Często ludzie starsi z powodu choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a rodzina nie może otoczyć ich należytą troską i uwagą. Wówczas konieczne staje się umieszczenie seniora w domu opieki. Jakie formalności trzeba spełnić, by bliska osoba trafiła do specjalistycznego ośrodka, gdzie otrzyma niezbędną pomoc i wsparcie? Ile kosztuje taki pobyt? Sprawdź.

Poszukiwanie dobrego domu opieki dla seniorów

Na początku trzeba znaleźć odpowiednią placówkę dostosowaną do potrzeb osób w jesieni życia. Gdzie znaleźć tego typu podmioty? Warto zajrzeć do krajowej bazy domów opieki dla seniorów. Zgromadzono w niej najważniejsze informacje na temat państwowych i prywatnych ośrodków zlokalizowanych w całym kraju. Co ważne, wszystkie jednostki umieszczone we wspomnianym rejestrze działają legalnie i mają zezwolenie właściwego wojewody na prowadzenie działalności. Spełniają więc wymogi zapisane w obowiązujących regulacjach prawnych i są w stanie zagwarantować pensjonariuszom bezpieczne oraz godne warunki do dalszego życia. 

Jak zapisać bliską osobę do domu seniora?

Decyzja podjęta? Najlepsze miejsce wybrane? Świetnie. Teraz wystarczy już tylko przeczytać jego regulamin i wysłać stosowne zgłoszenie. Jak to zrobić? Wiele nowoczesnych placówek, takich jak Dom Seniora Rado w Stegnie, publikuje na swoich stronach internetowych odpowiednie wnioski. Wystarczy pobrać kwestionariusze, a następnie je wypełnić i załączyć w wiadomości mailowej do danego podmiotu. Co powinno znaleźć się w formularzu? Przede wszystkim informacje dotyczące potencjalnego mieszkańca ośrodka oraz osoby, która w danym momencie sprawuje nad nim opiekę.  

Natomiast w dniu przyjęcia należy dostarczyć całą niezbędną dokumentację medyczną nowego pensjonariusza, a także jego dowód, legitymację, przyjmowane leki, przybory higieniczne i ubrania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kwestie pobytu w prywatnych domach opieki są regulowane na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej między placówką a jej mieszkańcem. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy osoba starsza ma swojego prawnego przedstawiciela lub opiekuna. Wówczas to on podpisuje wspomniane zobowiązanie.

Ile trzeba zapłacić za pobyt w domu seniora?

Ceny pobytu pensjonariusza w domu seniora są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu rozmaitych czynników, takich jak choćby zakres opieki sprawowanej w danym ośrodku czy panujące w nim standardy.  Koszt świadczonych usług może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas