Materiał Partnera Jak wyleczyć chrapanie i bezdech senny?

Jak wyleczyć chrapanie i bezdech senny?

Chrapanie jest dość powszechną przypadłością i dotyczy osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Niewielu jednak wie, jak poważne konsekwencje może za sobą nieść w niektórych przypadkach. Osoby chrapią, bardzo często borykają się również z bezdechem sennym i nawet o tym nie wiedzą! Czym jest OBPS i w jaki sposób można skutecznie wyeliminować problem? 


Przyczyny chrapania 

Samo chrapanie jest bardzo często bagatelizowane, gdyż osoba, która chrapie, zwykle nie czuje potrzeby pozbycia się tego problemu. Zazwyczaj pojawia się on u mężczyzn i osób ze znaczną nadwagą, ale może dotyczyć nawet małych dzieci. Warto jednak wiedzieć, że może mieć ono wiele różnych przyczyn, niekiedy niebezpiecznych dla zdrowia: 

  • Niedrożność nosa – może być wywołana katarem, wtedy chrapanie powinno ustąpić po wyleczeniu. Niedrożność może powodować też wiele innych czynników, na przykład skrzywiona przegroda nosowa.  

  • Osłabienie mięśni – za małe napięcie mięśni języka oraz gardła.  

  • Zmiany anatomiczne – wydłużone podniebienie miękkie i języczek podniebienny.  

  • Otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej uciska drogi oddechowe.   

Bez względu na przyczynę, chrapanie nigdy nie oznacza naturalnego stanu organizmu, dlatego zawsze powinno być konsultowane ze specjalistą. Jedynie dobry laryngolog może postawić odpowiednią diagnozę. 

Czym jest OBPS? 

Obturacyjny bezdech podczas snu to o wiele poważniejszy problem i polega na nagłym spłyceniu lub całkowitym wstrzymywaniu oddechu podczas snu. To właśnie chrapanie jest jego najczęstszym objawem. Oprócz tego może objawiać się poprzez poranne bóle głowy, ból gardła, zmęczenie spadek libido i obniżenie nastroju. Bardzo często osoby cierpiące na OBPS nie wiedzą o tym i mimo wielogodzinnego snu nie wysypiają się, co przekłada się na samopoczucie w ciągu dnia. Nieleczony OBPS zwiększa ryzyko cukrzycy, udarów oraz zawałów serca. 

Jak leczyć obie przypadłości? 

Leczeniem obu problemów zajmuje się specjalista, między innymi Alicja Koszel-Orłowska z gabinetu laryngologicznego w Piasecznie. Na samym początku ważna jest właściwa diagnoza i znalezienie przyczyny, gdyż to właśnie od niej zależy sposób leczenia. Leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, dlatego zwykle konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, stosowanie specjalistycznych masek ułatwiających oddychanie podczas snu lub po prostu zmiana nawyków – wprowadzenie diety, uprawianie sportów i spanie w określonej pozycji. Sposoby leczenia są zawsze dopasowane indywidualnie, dlatego nie warto stosować się do rad innych osób i unikać wizyty u laryngologa. 

Opracowanie:

Podziel się