Artykuł sponsorowany Jak wykonuje się uzupełnienia w postaci mostów protetycznych?

Jak wykonuje się uzupełnienia w postaci mostów protetycznych?

Zdrowy i piękny uśmiech determinuje poczucie pewności siebie oraz ogólne dobre samopoczucie. Obecnie stomatologia i protetyka oferują wiele rozwiązań zapewniających eliminację problemu braków zębowych. Jednym z nich są mosty porcelanowo-metalowe lub porcelanowe. To estetyczne uzupełnienie stałe, cechujące się wygodą noszenia oraz naturalnym wyglądem. Ważne jednak, aby w przypadku utraty uzębienia jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Charakterystyka mostu protetycznego

W stomatologii protezy dzieli się na stałe, których pacjent nie może wyjąć samodzielnie oraz ruchome – możliwe do wyjęcia. Jeśli chodzi o mosty, to zalicza się je do pierwszej z wymienionych grup. Składa się z przęsła oraz koron protetycznych, które osadza się na zębach filarowych, czyli sąsiadujących z luką w uzębieniu. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań w przypadku utraty własnych tkanek, ponieważ charakteryzuje się wysoką estetyką. Takie uzupełnienia dzielą się na kilka rodzajów w zależności od materiału, z jakiego zostaną wykonane. Obecnie jednak największą popularnością cieszą się mosty protetyczne metalowo-porcelanowe, w których podbudowa wykonywana jest na przykład ze złota lub tytanu, a następnie pokrywana porcelaną. Jeszcze bardziej estetyczne są z kolei modele pełnoceramiczne lub cynkowe.

Dopasowanie uzupełnienia

Tego rodzaju rozwiązanie jest dedykowane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie na przykład w wyniku choroby lub wypadku. Służy odtworzeniu braków jednego, dwóch, a nawet trzech zębów. Mosty osadza się na zębach filarowych, czyli tych, które otaczają lukę. W związku z tym konieczne jest ich oszlifowanie, który odbywa się dopiero na drugiej wizycie. Na pierwszej stomatolog musi ocenić stan ich korzeni oraz położenie. Po ich odpowiednim przygotowaniu można przejść do wykonania wycisku, na podstawie którego dla pacjenta będzie tworzone uzupełnienie. Ważne jest również jego dopasowanie pod względem kolorystycznym do reszty uzębienia. Na czas przygotowywania protezy lekarz zakłada tymczasowe korony, aby zabezpieczyć oszlifowane zęby. Na ostatniej wizycie gotowy most, jeśli jest właściwy kształtem i barwą, zostaje zacementowany w jamie ustnej pacjenta.

Istota wykonywania uzupełnienia

Nawet niewielkie braki w naturalnym uzębieniu mogą prowadzić do poważnych powikłań, które mogą nawet uniemożliwić odbudowę protetyczną. Długotrwałe istnienie luki powoduje bowiem przechylanie się sąsiadujących zębów w jej stronę, obkręcanie się ich wokół własnej osi, a nawet zanik kości. To z kolei wyklucza nawet wykonanie implantów bez konieczności jej odbudowania, czyli augmentacji. Aby uniknąć tak poważnych zmian w jamie ustnej, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, na przykład w gabinecie stomatologicznym Ewa-Dent w Łazach. Natychmiastowa interwencja protetyka pozwoli zachować zdrowy uśmiech i pewność siebie. Jednocześnie pacjent uniknie problemów z dziąsłami, jak również spożywaniem pokarmów. Należy pamiętać, że wykonanie mostu protetycznego nie jest skomplikowanym zabiegiem, o ile nie doprowadzi się do zaniedbania sąsiadujących z brakiem zębowym tkanek.

Opracowanie:

Ewa Dent

Łazy , Kościuszki 46

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas