Artykuł sponsorowany Jak wygląda zakładanie licówek?

Jak wygląda zakładanie licówek?

Każdy z nas marzy o tym, żeby mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech i proste zęby. Żeby poprawić swój wygląd, można zastosować wiele różnego typu zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jednym z najpopularniejszych, zaraz po wybielaniu zębów, jest zabieg polegający na wyrównaniu linii zębów poprzez przyklejenie do ich powierzchni licówek. W artykule dokładniej opisujemy, co to są licówki na zęby, w jakim celu najczęściej się je stosuje oraz na czym polega zabieg ich przyklejenia do powierzchni zębów pacjentów.

Co to są licówki na zęby?

Licówki na zęby są rodzajem materiałów protetycznych. Najczęściej wykonywane są one z porcelany, ponieważ ta ma najbardziej zbliżoną barwę i fakturę do szkliwa naturalnych zębów. Licówki mogą być jednak także wykonane z innych materiałów, przede wszystkim z kompozytu, który już tak bardzo dobrze się nie prezentuje, ale za to jest znacznie tańszy.

Z jakich powodów najczęściej są stosowane licówki?

Licówki na zęby mogą być zastosowane  z różnych powodów. Przede wszystkim ich zastosowanie ma na celu zamaskowanie różnych defektów estetycznych uzębienia. Poprzez przyklejenie do powierzchni zębów licówek można np. zasłonić powstałe na nich przebarwienia. Licówki umożliwiają także wizualne wyrównanie linii zębów oraz zasłonięcie nieestetycznych przerw między jedynkami, czyli diastemy. Licówki na zęby mogą być również przyklejane w celu osiągnięcia efektu wybielenia zębów. Zasłonięcie przednich zębów idealnie białymi licówkami. Taki sposób wybielenia zębów czasami jest z resztą jedyną dostępną możliwością, ponieważ przy niektórych przebarwieniach zastosowanie podczas zabiegu preparatów wybielających nie daje po prostu zbyt dobrych rezultatów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Licówki na zęby są powszechnie stosowane przede wszystkim jako element pozwalający na polepszenie estetyki uśmiechu. Efekty wykonania takich zabiegów widać m.in. po gwiazdach z  pierwszych stron gazet. W większości przypadków ich prosty i biały uśmiech jest bowiem związany z zastosowaniem licówek. Obecnie takie zabiegi są jednak już powszechnie dostępne nie tylko dla nich, ale także dla innych osób, które chciałyby polepszyć swój wygląd.

Na czym polega zabieg przyklejania licówek?

Zabieg przyklejania licówek na zęby jest stosunkowo prosty, jednak najpierw konieczne jest dobre przygotowanie do nich zębów. Przed poprawieniem ich estetyki, najpierw koniecznie trzeba zadbać o to, żeby były całkowicie zdrowe. Konieczne jest więc wypełnienie wszystkich powstałych w nich ubytków oraz ich wyczyszczenie z powstałej płytki i kamienia nazębnego. Potem można już przystąpić do zaplanowania i przyklejenia odpowiednich licówek. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym pobierane są wyciski szczęki, po to, żeby na wykonanych modelach dokonać symulacji możliwego do osiągnięcia w wyniku zabiegu efektu. Po dobraniu właściwego kształtu i barwy licówek w trakcie drugiej wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje od dentysty przygotowaną makietę nowego uśmiechu. Zabiera się ją ze sobą do domu, gdzie można się spokojnie zastanowić, czy taka ingerencja w estetykę uśmiechu nam odpowiada, czy lepiej będzie dokonać jeszcze jakąś korektę.

Po zaakceptowaniu projektu nowego uśmiechu, podczas kolejnej wizyty stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe i rozpoczyna zabieg. Na początku niezbędne jest usunięcie (zeszlifowanie) niewielkiej ilości, około 0,5 mm, szkliwa zębów. Po usunięciu cienkiej warstwy szkliwa ponownie wykonywany jest wycisk szczęki i przesyła się go do laboratorium w celu stworzenia już właściwych licówek. Do tego czasu pacjent nosi tymczasowe licówki. Po kilku dniach są one zastępowane prawdziwymi. Licówki są przyklejane do przedniej części zębów za pomocą specjalnego cementu, który jest utwardzany pod lampą. Ostatnim etapem jest polerowanie zębów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas