Artykuł sponsorowany Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?

Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?

Może się wydawać, że higiena jamy ustnej to proste zadanie - wystarczy regularnie myć zęby. Okazuje się jednak, że prawidłowa pielęgnacja zębów niesie ze sobą wiele niuansów związanych z doborem odpowiedniej szczoteczki, techniki szczotkowania, czy też zabiegów profilaktycznych u dentysty. W poniższym artykule rozwiewamy te stomatologiczne dylematy.

Jak często myć zęby?

Zacznijmy od rzeczy podstawowej - częstotliwości mycia zębów. W wersji idealnej powinniśmy je czyścić po każdym posiłku, lecz nie częściej niż 5 razy dziennie (zbyt częste mycie może powodować ścieranie szkliwa). Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego powinniśmy pamiętać, aby myć zęby zawsze rano i wieczorem. Zwłaszcza wieczorne czyszczenie jest obowiązkowym punktem dnia - tym czasie zmniejsza się produkcja śliny, która stanowi naturalną ochronę przed bakteriami.

Prawidłowe mycie zębów

Ważne jest nie tylko mycie zębów, ale i jego efektywność. Niestety krótkie, powierzchowne czyszczenie nie zapewni odpowiedniej ochrony. Powinniśmy na nie poświęcić minimum 2 minuty. Samo mycie powinno być poprzedzone dokładnym czyszczeniem przestrzeni między zębami nicią dentystyczną. Stomatolog doda, że należy również pamiętać o szczotkowaniu języka. Na języku gromadzi się nawet więcej bakterii niż na zębach. Ich regularne usuwanie ograniczy przenoszenie bakterii na zęby.

Szczoteczka elektryczna czy zwykła?

Szczoteczka manualna dobrze czyści zęby, zwłaszcza jeśli robimy to dokładnie. Jednak szczoteczki elektryczne przodują pod względem dokładności mycia. Mała końcówka szczoteczki elektrycznej i szybka ilość obrotów pozwalają precyzyjnie wyczyścić zwłaszcza zęby tylne. Bez względu na to, jaką szczoteczkę preferujesz, pamiętaj, aby dobrać twardość włosia do twoich potrzeb.

Jak często chodzić do dentysty?

Specjaliści, np. z gabinetu stomatologicznego Świerczek Dorota, mówią, że częstotliwość wizyt zależy od wieku pacjenta i jego indywidualnych uwarunkowań genetycznych do chorób zębów. Jednak ogólną zasadą jest, aby dorośli chodzili na profilaktyczne wizyty raz na pół roku, natomiast dzieci - raz na trzy miesiące. Jest to optymalny czas, który pozwoli na wyłapanie choroby we wczesnym stadium, a jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Zabiegi profilaktyczne

Oprócz codziennej pielęgnacji, warto pokusić się o zabiegi profilaktyczne, takie jak piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego, ozonowanie zębów, fluoryzację lub lakowanie zębów. Dzięki nim wzmocnisz i oczyścisz zęby i zminimalizujesz ryzyko pojawienia się chorób zębów i dziąseł, np. próchnicy, paradontozy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas