Artykuł sponsorowany Jak wygląda badanie spirometryczne?

Jak wygląda badanie spirometryczne?

Płuca to jeden z najważniejszych ludzkich organów. Dlatego należy o nie dbać, na co składa się odpowiednia profilaktyka oraz diagnostyka. Jednym z podstawowych badań, jakie można przeprowadzić, aby ocenić stan płuc, jest spirometria. Ta bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna procedura pozwala zweryfikować ich wydolność i pojemność. Jak przeprowadzane jest to badanie?

Kto powinien być poddany badaniu spirometrycznemu?

Spirometria jest badaniem, które pozwala na postawienie diagnozy dotyczącej choroby obturacyjnej oraz kontrolowania jej przebiegu i leczenia. Choroby takie są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Powodują zwężenie dróg oddechowych, są odpowiedzialne za rozwój astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Grupą osób, które powinny regularnie poddawać się temu badaniu, są palacze. Powinni oni wykonywać spirometrię minimum raz na dwa lata. Oprócz tego lekarze zalecają jej przeprowadzenie wszystkim tym, którzy skarżą się chroniczny kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Objawy te mogą sugerować poważne schorzenia płuc.

Przeprowadzenie badania spirometrycznego nie jest skomplikowane oraz nie zajmuje wiele czasu. Jednak osoba poddawana takiej diagnostyce powinna się do niej właściwie przygotować. Na badanie nie należy przychodzić bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Poza tym warto założyć luźne ubranie, które nie będzie utrudniało oddychania.

Badanie spirometryczne to prosta procedura. Mimo tego wymaga ona nieco wysiłku od pacjenta. Musi też on pamiętać, aby co najmniej dwie godziny przed badaniem nie jeść posiłków. Trzeba także przynajmniej na jeden dzień zaprzestać palenia papierosów oraz picia alkoholu. Wtedy wyniki spirometrii pozwolą zobrazować stan płuc, a w razie potrzeby ustalić plan leczenia” – mówi ekspert z firmy „byt-med”.

Jak wygląda badanie spirometryczne?

Badanie spirometryczne przeprowadza się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem. Nowoczesne urządzenia tego typu działają w połączeniu z komputerami, dlatego diagnostyka chorób płuc jest tak szybka i precyzyjna.

Do komputera, z którym współpracuje spirometr, wprowadza się dane na temat badanego pacjenta – jego wiek, płeć, wzrost oraz wagę. Następnie, aby dokonać pomiaru, osoba badana musi objąć jednorazowy ustnik wargami i zacząć oddychać. Powinna przy tym zachowywać wyprostowaną postawę ciała. Aby uniemożliwić oddychanie przez nos, wykorzystuje się specjalny klips.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas