Artykuł sponsorowany Jak uchronić się przed hałasem w miejscu pracy? Zapytaliśmy specjalistę z przychodni Medan w Jarocinie

Jak uchronić się przed hałasem w miejscu pracy? Zapytaliśmy specjalistę z przychodni Medan w Jarocinie

Utrata słuchu wywołana hałasem to jedna z najczęściej występujących chorób przemysłowych na świecie. Narażone są na nią osoby pracujące w głośnym środowisku. Skutki przebywania w nadmiernym hałasie nie zawsze są zauważalne dla samego pracownika. Czasami ubytek słuchu diagnozowany jest podczas okresowych badań profilaktycznych w zakładzie medycyny pracy, takim jak np. przychodnia Medan w Jarocinie. Jakie grupy zawodowe są najmocniej eksponowane na hałas? Jak chronić przed nim słuch?

Hałas – zagrożenie nie tylko dla słuchu

Hałas stanowi poważne ryzyko zawodowe, a ubytek słuchu, który jest owocem wykonywanej pracy, znalazł się w państwowym wykazie chorób zawodowych. Jak podkreśla lekarz medycyny pracy z przychodni Medan w Jarocinie:

„Praca w uciążliwym hałasie wpływa negatywnie nie tylko na narząd słuchu, choć on, w oczywisty sposób, jest najbardziej podatny na uszkodzenie. Konsekwencje ekspozycji na hałas w środowisku pracy są dużo bardziej rozległe i obejmują m.in. układ nerwowy i układ wydzielania wewnętrznego. Duże natężenie dźwięków może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, wzrostu częstotliwości pracy serca, zaburzeń perystaltyki jelit, a nawet problemów z płodnością.”

Zgodnie z Kodeksem Pracy poziom ekspozycji na hałas w przypadku 8-godzinnego dnia pracy nie może przekroczyć 85 dB.

Jakie grupy zawodowe są najbardziej narażone na hałas w miejscu pracy?

Hałas nieustannie towarzyszy osobom pracującym w przemyśle – przy obróbce metali, drewna i innych surowców naturalnych. Narażeni są na niego również pracownicy lotnisk, branży muzycznej i budowlańcy. Co ciekawe, dopuszczalny poziom hałasu często przekraczany jest także w środowisku pracy nauczycieli. Jak uchronić pracowników przed negatywnym wpływem hałasu na zdrowie? Wiele zależy od pracodawcy. Przede wszystkim musi on zorganizować stanowiska pracy tak, by jak najmocniej ograniczyć czas ekspozycji podwładnych na intensywne dźwięki. W niektórych branżach konieczne jest też wyposażenie pracowników w wysokiej klasy środki ochrony osobistej – wkładki, nauszniki i hełmy przeciwhałasowe. Uzupełnieniem wymienionych wyżej działań powinno być zapewnienie załodze opieki medycznej na bardzo dobrym poziomie. Przychodnia Medan to ceniony i nowocześnie wyposażony zakład medycyny pracy. Pracują tu laryngolodzy z wieloletnim stażem zawodowym, którzy podchodzą do pacjentów w sposób holistyczny. Na miejscu można wykonać badania słuchu, które powinny być elementem badań wstępnych i okresowych pracowników narażonych na hałas.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas