Artykuł sponsorowany Jak przystosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Jak przystosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Łazienka, z której korzystać ma osoba niepełnosprawna powinna być dość duża. Swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim albo przy pomocy balkonika, czy nawet kul, wymaga nieco przestrzeni. Dodatkowo powinny w niej zostać zainstalowane urządzenia sanitarne, odpowiednie dobrane pod kątem ułatwienia korzystania z nich i zapewnienia osobie z ograniczeniami ruchowymi jak największej niezależności. Wszystko to musi być dopasowane do potrzeb osoby.

Stałe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Największym problemem do rozwiązania jest przestrzeń manewrowa, która umożliwiłaby pełny obrót wózka – jest to koło o średnicy ok. 1,5 m. Nawet, jeśli osoba niepełnosprawna porusza się na własnych nogach, mogą się zdarzać dni, kiedy korzystanie z wózka jest niezbędne i łazienka powinna być do tego przystosowana. Szerokość drzwi łazienkowych, z tego samego powodu, powinna wynosić co najmniej 90 cm i wygodniej jest, jeśli są to drzwi przesuwne. Łazienka nie powinna być oddzielona od sąsiedniego pomieszczenia progiem, a posadzka winna być wykonana z płytek antypoślizgowych. Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo powinno mieć zaokrąglone krawędzie a szafki winny być zawieszone na odpowiednich wysokościach, zapewniając dostęp z wózka. Na rynku dostępne są modele urządzeń sanitarnych specjalnie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. szersze umywalki bez postumentów czy półpostumentów, muszle klozetowe o wyższym siedzisku. Można też na standardowe urządzenie nałożyć specjalną nakładkę, bądź zamontować ją na cokole. Warto spłuczkę umieścić z boku sedesu a nie z tyłu, co ułatwi spłukiwanie wody. Instalując kabinę prysznicową dobrze zrezygnować z brodzika i pozostawić jedynie odpowiednio ukształtowaną posadzkę z wpuszczoną kratką ściekową do odprowadzenia wody. Trzeba pamiętać, by drzwi do kabiny szeroko się rozsuwały a w kabinie dobrze zainstalować składane siedzisko prysznicowe. Można też korzystać z ruchomego krzesła prysznicowego wyposażonego w koła.

Dodatkowe akcesoria ułatwiające korzystanie z łazienki

Powszechnie stosuje się uchwyty przy sedesie, umywalce czy kabinie prysznicowej, które mają za zadanie ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z tych urządzeń. Praktyczne są uchwyty składane. Jeśli chcemy w łazience mieć wannę, albo osoba jest na tyle niesprawna, że trzeba ją myć – co jest wygodniejsze w wannie niż pod prysznicem, bardzo dużym ułatwieniem są podnośniki wannowe, dostępne na przykład w sklepie Artro-Med lub na stronie internetowej. Taki podnośnik bezpiecznie transportuje osobę niepełnosprawną z wózka do wanny, ale sprawdza się także w kabinie prysznicowej. Jeśli nie mamy podnośnika dobrym rozwiązaniem jest stabilny podest umieszczony u wezgłowia wanny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas