Artykuł sponsorowany Jak działają leki homeopatyczne?

Jak działają leki homeopatyczne?

Naczelną zasadą homeopatii jest tzw. „leczenie podobnym”. Dlatego też leki homeopatyczne to substancje, które u zdrowej osoby wywołują dokładnie takie same objawy jak dana choroba. Tak naprawdę leki homeopatyczne zawierają składniki naturalne, które w dużych stężeniach mogłyby wywołać u nas problemy zdrowotne. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie zasadzie działania preparatów homeopatycznych oraz poznamy ich poszczególne rodzaje.

Rodzaje leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne to tak naprawdę składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, ale w formie rozcieńczonej. Najczęściej stosowane w homeopatii są rozcieńczenia dziesiętne i setne. W pierwszym rodzaju substancję leczniczą, czyli tzw. „pranalewkę”, miesza się z rozpuszczalnikiem w formie alkoholu lub wody destylowanej. Stosunek składników powinien wynosić 1:9, a więc 1 część „pranalewki” na 9 części rozpuszczalnika. Oczywiście proces ten można powielać uzyskując coraz niższe stężenia. Stopień rozcieńczenia możemy odczytać z opakowania leku. Symbol D1 informuje nas, że rozcieńczenie dziesiętne zostało wykonane jeden raz. W przypadku leków z oznaczeniem D2 nastąpiło dwukrotne rozcieńczenie. Analogicznie jest w przypadku oznaczenia D3, D4 itd. Identyczne zasady obowiązują w metodzie rozcieńczenia setnego. Tak więc 1 część substancji leczniczej miesza się z 99 częściami rozpuszczalnika. Ilość powtórzeń oznacza się literami C, H, CH lub K (np. C1, 3CH).

Działanie leków homeopatycznych

Mogłoby się wydawać, że lepsze efekty osiągniemy stosując leki o wyższym stężeniu substancji leczniczej. Nie jest to jednak prawdą. Lekarze homeopaci twierdzą, że nie liczy się sama ilość substancji leczniczej, ale energia, jaką przekazuje. Zostaje ona uwolniona w procesie tzw. potencjonowania lub dynamizowania. Proces ten polega na potrząsaniu przygotowanym roztworem po każdym jego rozcieńczeniu. Ma to prowadzić do przekształcenia materialnej formy danej substancji w jej niematerialną postać. Wzrost częstotliwości powtarzania tego procesu zwiększa moc działania leku homeopatycznego.

„Najbardziej zdynamizowane są preparaty rozcieńczane dziesiętnie. Nawet w sytuacji, kiedy samo stężenie substancji leczniczej jest identyczne jak w preparacie rozcieńczanym setnie.” – przekonuje Emilia Kozinoga, prowadząca firmę Vegavita, która specjalizuje się w zakresie leków homeopatycznych.

Kiedy stosować leki homeopatyczne?

Specjaliści zajmujący się homeopatią zalecają, aby leki homeopatyczne stosować w przypadku stanów zapalnych, zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów, a także w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych oraz przewlekłych chorób. Nie można stosować homeopatii jako jedynej metody terapii chorób prowadzących do poważnych zmian w organizmie. Zaliczamy do nich chociażby nowotwory. W takiej sytuacji homeopatia może spełniać funkcję terapii uzupełniającej. Nie zaleca się także stosowania leków homeopatycznych w okresie ciąży. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które stwierdzają brak szkodliwości preparatów dla zdrowia i życia kobiety oraz płodu.

Leki homeopatyczne zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że skuteczność terapii zależy tu tylko i wyłącznie od prawidłowego doboru preparatów. A tego powinien dokonać wykwalifikowany lekarz homeopata.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas