Artykuł sponsorowany Jak długo trzeba czekać na wykonanie protezy szkieletowej?

Jak długo trzeba czekać na wykonanie protezy szkieletowej?

Protezy szkieletowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają poważne braki w uzębieniu, ale nie straciły jeszcze wszystkich zębów. Pacjenci chwalą je za komfort noszenia znacznie wyższy od protez akrylowych, wysoką stabilność w jamie ustnej i łatwość utrzymania higieny. Czym wyróżniają się protezy szkieletowe, jak wygląda proces ich tworzenia i ile czasu zajmuje?

Jak wygląda proteza zębowa szkieletowa? 

Swoją nazwę proteza szkieletowa zawdzięcza metalowemu szkieletowi, na którym umieszczone są sztuczne zęby. Stanowi jeden z rodzajów protez częściowych, co oznacza, że tworzy się ją z myślą o osobach, które mają wystarczająco dużo własnych zębów, by umożliwić zamocowanie do nich szkieletu. Proteza ta wyróżnia się lekką konstrukcją i mocowaniem na klamry, zasuwy lub zatrzaski, co chroni przed wypadaniem i gwarantuje stabilność. Protezy szkieletowe doskonale imitują prawdziwe uzębienie pacjenta, a dobrze dobrane i wykonane są bardzo estetyczne i trwałe. Pozwalają na komfortowe gryzienie i żucie oraz mówienie.

Proteza szkieletowa krok po kroku 

Jak przebiega proces dopasowania i wytworzenia protezy szkieletowej? Pierwszym etapem jest ocena stanu zębów pacjenta i ewentualne ich wyleczenie. Następnie stomatolog pobiera wyciski jamy ustnej przy użyciu masy wyciskowej. Kolejnym krokiem jest wysłanie wycisków do pracowni technika dentystycznego, który na ich podstawie wykonuje gipsowe odlewy. Są one bazą do stworzenia metalowego szkieletu i próbnej wersji protezy, przymierzanej przez pacjenta podczas następnej wizyty. Wówczas dobiera się również kolor sztucznych zębów, by jak najlepiej odpowiadał naturalnemu uzębieniu.

Po przymiarce protezy i zaakceptowaniu jej przez pacjenta w laboratorium powstaje ostateczna wersja, w której można jeszcze w razie potrzeby dokonać drobnych poprawek. Na ostatniej wizycie w gabinecie nowa proteza szkieletowa zostaje wręczona pacjentowi. W czasie użytkowania uzupełnienia protetycznego należy jednak regularnie odwiedzać stomatologa, np. gabinet dentystyczny Famidental w Oławie koło Brzegu, w celach kontrolnych.

Czas oczekiwania na protezę 

Czas oczekiwania na protezę szkieletową zależy od wielu czynników. Zwykle od momentu pobrania wycisków do otrzymania gotowej protezy mija około dwóch miesięcy, a w tym czasie pacjent kilka razy odwiedza gabinet stomatologiczny. Czas oczekiwania może się wydłużyć, gdy konieczne okaże się wprowadzenie wielu poprawek lub w wyniku innych losowych zdarzeń, na przykład dużego obłożenia pracą pracowni protetycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas