Artykuł sponsorowany Historia implantów zębowych

Historia implantów zębowych

Implanty zębowe to najlepsza metoda odbudowy brakującego uzębienia: zapobiegają zanikowi kości, przywracają funkcję żucia i do złudzenia przypominają naturalne zęby. Dzięki nim wiele osób może cieszyć się pięknym uśmiechem. Ludzie od tysięcy lat próbowali zastępować utracone zęby na różne sposoby i z różnym powodzeniem. Poznaj historię implantów zębowych.

Pierwsze próby zastępowania utraconych zębów

Pierwsze próby zastępowania brakujących zębów podejmowano już w starożytności. Szczątki ze starożytnych Chin datowane na 4000 lat mają wyrzeźbione bambusowe kołki umieszczone w kości szczęki. Podobnie ukształtowane kołki, ale wykonane z metali szlachetnych, zaobserwowano w szczątkach z Egiptu pochodzących sprzed 2000 lat. Znaleziono także żuchwę młodej kobiety z cywilizacji Majów pochodzącą z 600 roku naszej ery. Zęby zostały w niej zastąpione odpowiednio uformowanymi muszelkami. Wzrost kości wokół dwóch z nich oraz tworzenie się kamienia nazębnego wskazuje na to, że pełniły one zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną.

Nowoczesne implanty zębowe, czyli… przypadkowy wynalazek

Współczesne implanty zębowe zawdzięczamy wielu osobom. Właściwości tytanu po raz pierwszy zaobserwowali w 1940 roku amerykańscy naukowcy Bothe, Beaton i Davenport. Wszczepili oni tytanowy implant zwierzęciu i zauważyli, że zrósł się z kością. W 1951 roku Gottlieb Leventhal opisał zjawisko osseointegracji, choć nie nadał mu jeszcze tej nazwy. Wszczepił tytanową śrubę w kość udową szczura i zaobserwował, że po kilkunastu tygodniach jej usunięcie bez interwencji chirurgicznej stało się niemożliwe.

Za ojca współczesnej implantologii powszechnie uznawany jest jednak szwedzki… ortopeda Per-Ingvar Brånemark. W 1952 wszczepił on tytanowy cylinder do kości udowej królika i podobnie jak wcześniej Bothe, Beaton, Davenport i Leventhal zaobserwował jego unikatowe zdolności do zrastania się z kością. Pracował nad swoim wynalazkiem i w 1965 roku zastosował implant zębowy u człowieka. Jego pierwsza pacjentka zmarła w 2005 roku, a implant wszczepiony przez Brånemarka spełniał swoją funkcję przez cztery dekady.

Dzięki staraniom Brånemarka i jego poprzedników gabinety dentystyczne, takie jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, mogą zaoferować dziś pacjentom doskonałą metodę odbudowy uzębienia. Implanty zębowe można stosować zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Istnieje również możliwość wykonania na nich protezy. Dzięki swoim właściwościom implanty zębowe spełniają swoją funkcję przez wiele lat, a nierzadko wystarczają pacjentowi do końca życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas