Materiał Partnera Dlaczego każdy kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie? Odpowiada specjalista z przychodni Medan.

Dlaczego każdy kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie? Odpowiada specjalista z przychodni Medan.

W obecnych czasach prawo jazdy to dokument, bez którego trudno się obyć. Dysponując samochodem, można podróżować szybciej i wygodniej. Ponadto umiejętność prowadzenia auta jest ceniona na rynku pracy. Każda osoba, która pragnie zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B lub zostać zawodowym kierowcą, musi najpierw stawić się na badania lekarskie. Mieszkańcy Jarocina i okolic mogą wykonać je w przychodni Medan. W jakim celu przeprowadza się tego typu konsultacje?

Badania lekarskie a PKK

Osoby chcące zdobyć uprawnienia do prowadzenia auta muszą najpierw założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji urzędu miasta. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie, które informuje o tym, czy dana osoba, posiada zdolność do nabycia wspomnianych wyżej uprawnień. Jak podkreśla specjalista z przychodni Medan – nie każdy lekarz może wystawić takie zaświadczenie. Musi być to osoba specjalizująca się w orzecznictwie. W przeciwnym razie dokument może zostać odrzucony przez urzędników. Badanie dla kierowców kosztuje 200 zł bez względu na to, w jakim miejscu zostanie wykonane. W przychodni Medan na konsultację z orzecznikiem nie trzeba długo czekać. Komplet badań można wykonać w ciągu jednego dnia.

Jak bada się kandydatów na kierowców?

Prowadzenie pojazdów mechanicznych wiąże się z dużą odpowiedzialnością osobistą i społeczną. Osoba, która wsiada za kółko, musi zdawać sobie sprawę ze wszystkich zagrożeń, jakie czekają na drodze. Dobry stan zdrowia jest niezbędny do tego, by właściwe ocenić i interpretować warunki zastane na trasie i reagować na sytuacje niebezpieczne. W czasie konsultacji lekarskiej kandydaci na kierowcę mają badany wzrok, słuch oraz zmysł równowagi. Ważna jest także ocena ogólnego stanu zdrowia. W tym celu lekarz mierzy ciśnienie tętnicze krwi, liczy oddechy oraz osłuchuje serce i płuca. Orzecznik zbiera także szczegółowy wywiad lekarski, który dostarcza mu informacji o przewlekłych chorobach pacjenta i innych dotyczących go komplikacjach zdrowotnych. Jeśli stan zdrowia kandydata na kierowcę nie budzi żadnych zastrzeżeń, lekarz wydaje stosowne zaświadczenie na czas nieokreślony, od ręki. Jeżeli jednak istnieją pewne drobne przeszkody zdrowotne, zaświadczenie ważne jest przez kilka lat. Potem badania trzeba powtórzyć. Orzeczenia nie dostaną zaś osoby chorujące na zaawansowaną epilepsję, uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych czy słabowidzące.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas