Artykuł sponsorowany Dlaczego depresja bywa nazywana chorobą cywilizacyjną?

Dlaczego depresja bywa nazywana chorobą cywilizacyjną?

Rozwój cywilizacyjny na przełomie ostatnich lat wywołał ogromny postęp w wielu dziedzinach życia. Jednak jak się okazuje, jest on także źródłem wielu nowych chorób cywilizacyjnych, w tym także depresji. Depresja dotyka coraz większą część społeczeństwa, powodując katastrofalne skutki. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego depresja jest opisywana, jako choroba cywilizacyjna i jak ją leczyć. Zachęcamy do lektury.

Depresja — powszechna choroba cywilizacyjna

Niezwykle szybki rozwój cywilizacji sprawił, że na świecie zaczęły pojawiać się nowe choroby dotykające dużą część społeczeństwa, określane, jako choroby cywilizacyjne. W ostatnim czasie coraz bardziej powszechną chorobą jest depresja.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z depresją zmaga się ponad 350 milionów osób na całym świecie- zarówno osoby starsze, ale też dzieci, jak i młodzież. Co więcej, aż ponad 20% chorych podejmuje próby samobójcze. Te szokujące dane wskazują na to, jak poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa jest depresja. Niezwykle ważne jest, aby każda osoba miała świadomość tego, jakie objawy mogą sugerować obecność depresji. Należą do nich między innymi:

  • nieustanne zmęczenie,
  • przeszywający smutek,
  • poczucie pustki i własnej beznadziejności,
  • brak umiejętności odczuwania radości,
  • problemy ze snem,
  • myśli samobójcze.

Istotne jest, aby nie bagatelizować powyższych objawów i jak najszybciej zgłosić się do zaufanego specjalisty, który oceni rodzaj zaburzenia i podejmie dalsze etapy leczenia. Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć pomoc w leczeniu depresji, jest Centrum Medyczne Psyche.

Jak leczyć depresję?

Przed podjęciem leczenia konieczna jest wizyta u psychiatry, który zdiagnozuje chorobę i zasugeruje metody leczenia. Leczenie depresji najczęściej wymaga stałej współpracy z psychoterapeutą i obejmuje farmakoterapię połączoną z psychoterapią. Farmakoterapia polega na przyjmowaniu odpowiednio dobranych do pacjenta leków antydepresyjnych, które wpływają na receptory układu nerwowego. Z kolei psychoterapia polega na regularnych konsultacjach z psychoterapeutą, który wspiera,  pomaga zwalczyć trudności związane z depresją, pomaga w dostrzeżeniu zasobów wewnętrznych. 

Należy także pamiętać o tym, że w leczeniu depresji dużą rolę odgrywają najbliższe osoby danego pacjenta. Wsparcie rodziny i regularne rozmowy również mogą przynieść pozytywne skutki leczenia i pomóc choremu uporać się z depresją. Niekiedy warto również skorzystać z usług psychologa rodzinnego, który pomoże zrozumieć przyczynę depresji oraz zapewni niezbędną pomoc choremu, a także jego najbliższym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter