Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się periodontologia?

Czym zajmuje się periodontologia?

Stomatologia dzieli się na kilka dziedzin, a każda z nich zajmuje się nieco innymi schorzeniami oraz fragmentami jamy ustnej. Doskonałym przykładem jest peridontologia. Lekarze tej specjalizacji dysponują szeroką wiedzą na temat błony śluzowej i przyzębia. Kiedy konieczne jest zgłoszenie się do periodontologa? Co dokładnie wchodzi w zakres kompetencji takiej osoby?

Zakres periodontologii 

Periodontologia to dość zawężona dziedzina, która dotyczy konkretnych problemów. Najczęściej mają one związek z przyzębiem oraz błoną śluzową jamy ustnej. W zakres działań periodontologa wchodzi leczenie schorzeń dotyczących m.in.:

  • ozębnej,
  • cementu korzeniowego,
  • dziąseł,
  • wyrostka zębodołowego.

Choroby leczone przez periodontologa najczęściej mają charakter zapalny. Taki lekarz nie tylko działa na już powstałym schorzeniu, lecz także wdraża profilaktykę. Jej celem jest znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia konkretnych chorób, które z czasem mogą doprowadzić do poważnych problemów obejmujących cały organizm.

Choroby zapalne mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej wywołują je bakterie i grzyby. Czasami powodem wystąpienia konkretnych schorzeń jest niewłaściwa higiena. Wówczas może dość do zapalenia dziąseł i przyzębia, dlatego w takiej sytuacji konieczne okazuje się skorzystanie z periodontologii.

Choroby, które leczy się z wykorzystaniem periodontologii 

Periodontologia zajmuje się wszelkimi schorzeniami dotyczącymi przyzębia. Najczęściej są to takie choroby, jak:

  • liszaj płaski,
  • toczeń rumieniowaty,
  • parodontoza,
  • zapalenie przyzębia,
  • martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł.
- Periodontolodzy specjalizują się w leczeniu konkretnych chorób. Wykwalifikowani stomatolodzy mogą przeprowadzić zabiegi pozwalające na skuteczne usunięcie płytki nazębnej, która zazwyczaj jest powodem wystąpienia schorzeń związanych z przyzębiem. Często leczenie periodontologiczne wiąże się jednak z koniecznością zastosowania leków – mówi specjalista z gabinetu stomatologicznego Stomatologia dr Pańczyk.

Periodontologia bazuje zarówno na leczeniu miejscowym, jak i ogólnoustrojowym. Czasami wystarczą tylko działania zachowawcze, ale w niektórych przypadkach trzeba zdecydować się na zabiegi chirurgiczne. Wszystko zależy od dokładnej charakterystyki danego schorzenia. Zadaniem periodontologa jest dopasowanie odpowiedniej metody leczenia do potrzeb konkretnego pacjenta.

Zazwyczaj cały proces rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego i osadu, co pozwala na zniwelowanie stanów zapalnych. W następnych krokach lekarz zajmuje się regeneracją tkanki przyzębia i kości. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie specjalistycznych i bardziej inwazyjnych metod. Z tego powodu dokładny przebieg leczenia periodontologicznego różni się w zależności od pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas