Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się neurologopeda?

Czym zajmuje się neurologopeda?

Mowa i komunikacja to istotny i nieodłączny element naszego życia. Umiejętność wyrażania swoich myśli kształtuje się u ludzi tak naprawdę już od urodzenia. Płacz, głużenie, gaworzenie to narzędzia, którymi posługują się noworodki i niemowlęta, by zwrócić uwagę dorosłych na swoje potrzeby. Około roku dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa, a nieco później – łączyć je w proste zdania. Niestety czasem proces ten zostaje zaburzony przez różne czynniki. Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Kiedy skonsultować je z neurologopedą?

Jak pomóc dziecku w nauce mówienia?

Niemowlę bardzo stara się naśladować mowę swoich opiekunów. Na początku zaczyna wypowiadać proste sylaby takie jak „ma” czy „ba”, a potem tworzy z nich wyrazy – „mama”, „baba”. Niektórzy rodzice pękają dumy, kiedy w wieku 1,5 roku ich dziecko wypowiada świadomie około 150 słów, inni zaś martwią się, że maluch mówi bardzo mało lub prawie wcale. Musimy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, niemniej są pewne normy, w których powinno się ono mieścić.

Specjaliści uważają, że maluch w wieku 19-24 miesięcy powinien znać około 200 słów. Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Trzeba do niego mówić – dużo, prosto i wyraźnie. I najlepiej zacząć jeszcze będąc w ciąży. Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że czytanie książek na głos czy śpiewanie kołysanek ma ogromny wpływ na rozwój malucha. Dziecko uczy się wówczas nie tylko słów, ale też intonacji i melodii języka. A przy okazji buduje mocną więź z rodzicami.

Kiedy należy wybrać się do neurologopedy?

Jak informuje specjalista z gabinetu psychologiczno-neurologopedycznego Melius – neurologopeda to ekspert, który diagnozuje zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym. Do jego zadań należy też wspieranie rozwoju mowy od chwili urodzenia dziecka. Z porady specjalisty warto skorzystać gdy:

  • dziecko nie mówi, nie reaguje na swoje imię, nie wykazuje prób kontaktu z opiekunem,
  • ciąża była zagrożona, a maluch urodził się zbyt wcześnie,
  • dziecko było karmione sondą lub dużo czasu spędziło w inkubatorze,
  • u dziecka podejrzewa się autyzm, zespół Aspergera, afazję,
  • dziecko jest obciążone wadami genetycznymi, zaburzeniami neurologicznymi lub gdy istnieje podejrzenie ich wystąpienia.

Do wizyty u specjalisty należy się przygotować. Warto zanotować sobie, kiedy maluch zaczął gaworzyć, wypowiadać pierwsze słowa. Istotne są też informacje na temat rozwoju motorycznego dziecka. Ponadto powinniśmy wspomnieć o przebiegu ciąży i porodu, przebytych chorobach dziecka oraz schorzeniach występujących w rodzinie. Wszystko to pomoże neurologopedzie w diagnozie i opracowaniu terapii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas