Artykuł sponsorowany Czym jest posiew mikrobiologiczny?

Czym jest posiew mikrobiologiczny?

Badanie posiewowe jest ważne, gdy pacjent choruje przewlekle lub stosunkowo intensywnie. Jego głównym celem jest określenie ilości oraz rodzaju patogenów chorobotwórczych bytujących w danym organizmie. Dzięki takiej analizie lekarz szybko może ustalić właściwy sposób leczenia. Dowiedz się, czym dokładnie cechuje się posiew i dlaczego jego wykonanie jest tak istotne.

Na czym polega badanie mikrobiologiczne, czyli posiew?

Podstawowym zadaniem tej dość typowej analizy jest wykrycie drobnoustrojów, głównie chorobotwórczych, w próbkach oddanych przez pacjenta. Należy wiedzieć, że posiew mikrobiologiczny może być wykonany z krwi, moczu, kału lub innych materiałów biologicznych (np. płynu mózgowo-rdzeniowego). Bez wątpienia jest to bardzo dokładna analiza, która jednoznacznie potrafi określić jaki rodzaj patogenów pojawił się w chorym organizmie.

Głównym powodem przeprowadzania tego dokładnego badania jest podejrzenie zakażenia organizmu pacjenta. Zazwyczaj wcześniej pojawiają się niepokojące objawy, które są podstawą do wykonania tej analizy. Dlatego w momencie podejrzenia infekcji układu moczowego, lekarz prowadzący może zalecić przeprowadzenie posiewu moczu. Z kolei kał bywa badany tą metodą w przypadku, gdy chorego męczą nadmierne biegunki lub skurcze brzucha. Oczywiście takie analizy powinny być wykonywane przez odpowiednio dostosowane do tego punkty np. Panaceum sp. z o.o. NZOZ. Laboratorium analityczne.

Jak pobrać próbkę do posiewu?

W przypadku posiewowego badania krwi istotna jest ilość próbek i w jej przypadku wynosi ona minimum dwie sztuki. Natomiast w momencie pozyskiwania wymazów, ważny jest sprzęt umożliwiający prawidłowe pobranie materiału biologicznego, który później umieszczany jest w specjalnym podłożu transportowym. Z kolei mocz – powinien być oddany w jałowym pojemniku. Najlepiej, aby był tzw. z nocy, ponieważ w takiej postaci występuje on w największym stężeniu, co w przypadku ilości obecnych bakterii ma duże znaczenie

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas