Artykuł sponsorowany Czym jest księga jakości pracowni RTG?

Czym jest księga jakości pracowni RTG?

Otwarcie pracowni rentgenowskiej lub gabinetu stomatologicznego ze sprzętem RTG jest ściśle podyktowane przepisami prawnymi. Zgodnie z obowiązującym prawem każda pracownia ma obowiązek wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością, a tym samym posiadania Księgi Jakości pracowni RTG. Co należy o tym wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Na czym polega System Zarządzania Jakością?

System Zarządzania Jakością oraz Księga Jakości to dwa niezbędne elementy wymagane do uruchomienia pracowni z urządzeniem RTG. Zgodnie z obowiązującymi przepisami radiologicznymi System Zarządzania Jakością zajmuje się badaniem całego procesu obrazowania z wykorzystaniem aparatu radiologicznego, a co więcej musi być prawidłowo wdrożony i właściwie udokumentowany.

Obejmuje on wszystkie etapy prowadzenia danej pracowni, które mają na celu pomóc w uzyskaniu jak najlepszych wyników diagnostycznych przy jednoczesnej jak najmniejszej dawce promieniowania pacjenta.

W związku z tym dokumentacja na temat Systemu Zarządzania Jakością powinna zawierać przede wszystkim Księgę Jakości, a także opis procedur dozoru nad dokumentacją, instrukcje wykonywania testów urządzeń radiologicznych, informacje dotyczące kwalifikacji osób zatrudnionych w danym miejscu, plan postępowania awaryjnego, informacje dla kobiet w ciąży oraz prawa i obowiązki pacjenta.

Księga Jakości - co to jest?

Księga Jakości to obowiązkowy dokument w każdej pracowni radiologicznej gwarantujący spełnienie obowiązkowych wymagań ochrony radiologicznej. Jest ona niejako elementem Systemu Zarządzania Jakością, ponieważ opisane są w niej wszelkie informacje na temat wdrożonego systemu. W Księdze Jakości muszą zatem znaleźć się informacje o zakresie stosowania Systemu Zarządzania Jakością, główne cele gabinetu, zakres działalności klinicznej danej pracowni, dane o posiadanym oraz używanym sprzęcie medycznym, zakres kompetencji personelu oraz sposób, w jaki zapewniona zostanie poufność informacji znajdujących się w dokumentach medycznych na terenie placówki.

Przygotowaniem zarówno dokumentacji Systemu Zarządzania Jakością, jak i Księgi Jakości zajmują się natomiast Inspektorzy ochrony radiologicznej KMK w Szczecinie, którzy dodatkowo oferują możliwość przeprowadzania wewnętrznych testów fizycznych parametrów sprzętów radiologicznych. Następnie przygotowana zgodnie z przepisami Księga Jakości adresowana jest i przeznaczona do wglądu dla pracowników pracowni lub gabinetu rentgenowskiego, klientów oraz audytorów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas