Artykuł sponsorowany Czy sześciolatek powinien iść do szkoły – jak to rozpoznać?

Czy sześciolatek powinien iść do szkoły – jak to rozpoznać?

Choć obowiązek szkolny dla sześciolatków został zdjęty, wielu rodziców swoich pociech nadal zastanawia się, czy dobrym pomysłem nie byłoby wysłanie ich już do szkoły. Warto jednak mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie każde dziecko będzie przystosowane do siedzenia w ławce po kilka godzin. Właśnie dlatego, zanim podejmiemy decyzję, warto mu się przyjrzeć.

Sześciolatek w szkole – na co zwrócić uwagę?

Informacje, na co należy zwracać uwagę przy ocenie, czy nasze dziecko jest już gotowe, by uczęszczać do szkoły, można znaleźć w poradniach pedagogiczno-psychologicznych. Gotowa lista zdecydowanie pomoże rodzicom w poprawnym rozpoznaniu, na jakim etapie rozwoju jest ich pociecha. Warto dokładnie ją przestudiować i wysłać dziecko do szkoły dopiero wtedy, kiedy będziemy w stu procentach pewni, że jest gotowe na edukację na wyższym poziome.

Sześciolatki w szkole – warunki wiedzowe i umiejętności

Przede wszystkim dziecko, które miałoby iść do szkoły podstawowej, powinno zostać odpowiednio przygotowane na gruncie wiedzy. Nasza pociecha powinna być w stanie podać swoje imię i nazwisko, wiek czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo nie powinna mieć problemu z opowiedzeniem o pracy rodziców, narysowaniem postaci ludzkiej czy grupowaniem zbiorów według określonej cechy (wielkość czy kolor). Ważne jest także rozpoznawanie odgłosów zwierząt czy liczenie do 10.

Bardzo ważna jest także umiejętność koncentracji oraz poprawna wymowa wszystkich głosek.

Czy sześciolatek powinien iść do szkoły – przeciwwskazania

Poważnymi przeciwwskazaniami mogą być trudności w:

  • chwytaniu i rzucaniu piłki,
  • precyzyjnym wykonywaniu codziennych czynności (zawiązywanie butów, zapinanie guzików, posługiwanie się nożyczkami),
  • dostrzeganiu różnic pomiędzy dwoma obrazkami,
  • zapamiętywaniu wierszyków czy piosenek,
  • wady wymowy.

Jeśli dostrzegamy chociaż jeden problem z wymienionych powyżej, warto jest się udać do poradni pedagogiczno-psychologicznej, takiej jak np. poradnia Arka w Warszawie. Tam specjaliści będą w stanie określić, czy pojawiają się znaczne przeciwwskazania dla uczęszczania do szkoły podstawowej przez naszego sześciolatka. Choć jako rodzice z pewnością zna się swoje dziecko najlepiej, to nie można lekceważyć specjalistycznej opinii.

Oprócz samych warunków, jakie dziecko powinno spełnić, by być gotowym na pójście do szkoły, warto zwrócić uwagę także na inne rzeczy. Bardzo ważna jest dojrzałość emocjonalna dziecka – jeśli przechodzi właśnie okres buntu, możliwe, że aklimatyzacja w nowym miejscu może okazać się bardzo ciężka.

Dodatkowo pojawia się wiele głosów, że posyłanie sześciolatka do szkoły równa się zabrania mu jednego roku zabawy i beztroskiego dzieciństwa. I nie sposób się tu nie zgodzić – szkoła podstawowa to już godziny siedzenia w ławce i mozolnej nauki liter i liczb. Pytanie tylko, jak bardzo zamierzamy demonizować szkołę dla naszego malucha?

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas