Artykuł sponsorowany Co zrobić, kiedy wystąpią u Ciebie zaburzenia miesiączkowania?

Co zrobić, kiedy wystąpią u Ciebie zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, szczególnie w okresie menopauzy lub u dojrzewających dziewcząt. I choć może wywołać je wiele czynników, nigdy nie wolno bagatelizować żadnego z nich, gdyż mogą być przyczyną poważnych chorób układu płciowego – na przykład nowotworów. Czym są zaburzenia miesiączkowania i co robić, kiedy się pojawią? 

Czym są zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania mogą przebiegać w różny sposób, w zależności od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu. Najczęściej dostrzega się takie objawy jak:

  • brak pierwszej miesiączki po ukończeniu 16 roku życia;
  • nieregularne miesiączkowanie mimo przejścia przez etap dojrzewania płciowego;
  • nagły brak miesiączki;
  • zbyt krótki lub za długi cykl;
  • skąpe lub bardzo obfite krwawienie.

Tak naprawdę każde odstępstwo może wskazywać na zaburzenia w obrębie układu hormonalnego i rozrodczego, dlatego nie wolno go bagatelizować. Nawet niewielkie zmiany w długości cyklu warto skonsultować z lekarzem. Te poważniejsze są już sygnałem alarmowym. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zaburzenia miesiączkowania są przyczyną poważnej choroby. Mogą wystąpić pod wpływem stresu, zmiany klimatu i trybu życia, a także niewłaściwej diety. 

Co robić?

Wszelkie wątpliwości może rozwiać tylko i wyłącznie wizyta u specjalisty. Każda kobieta powinna raz w roku wykonać podstawowe badania ginekologiczne, na przykład w gabinecie doświadczonego lekarza ginekologa Krzysztofa Pućko, który znajduje się w Olsztynie. Ważne jest, aby właściwie zdiagnozować problem i znaleźć jego źródło. W ten sposób można dobrać indywidualny program leczenia. Zdarza się, że pomóc może po prostu zmiana trybu życia lub wprowadzenie terapii hormonalnej. W większości przypadków zaburzenia miesiączkowania nie wynikają z poważnej choroby, jednak bardzo często są one jednym z pierwszych jej objawów. A jak wiadomo, im wcześniej dana choroba zostanie wykryta, tym łatwiej i skuteczniej można ją leczyć. 

Domowe metody – czy warto? 

W sieci można znaleźć wiele domowych sposób, które rzekomo mają poprawić regularność cyklu miesiączkowego. Na przykład rozmaite diety lub napary ziołowe. I choć wiele z nich może przynosić pozytywne efekty, nie należy opierać się wyłącznie na ich stosowaniu. Zaburzenia miesiączkowania oznaczają, że coś niepokojącego – w mniejszym lub większym stopniu – dzieje się z organizmem kobiety. Domowe sposoby mogą wspomagać leczenie, jednak jego podstawą powinna być terapia zlecona przez doświadczonego lekarza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas