Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat schizofrenii?

Co warto wiedzieć na temat schizofrenii?

XXI wiek nie jest wolny od tabu. Choroby psychiczne nadal uważane są  za powód do wstydu i skutkują ostracyzmem społecznym. Łatwiej nam zaakceptować pacjenta chorego na depresję niż osobę, u której zdiagnozowano schizofrenię. Dzieje się tak z powodu niskiej świadomości społeczeństwa na temat tej choroby i strachu. Schizofrenia klasyfikowana jest bowiem jako jedno z najcięższych schorzeń psychicznych. Czym się objawia?

Schizofrenia – krótka charakterystyka

Szacuje się, że na schizofrenię cierpi około 24 milionów ludzi na całym świecie. Specjaliści uważają, że jej przyczyną są zaburzenia równowagi między substancjami chemicznymi w mózgu. Choroba dotyka najczęściej osób młodych. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle między 15. a 25. rokiem życia. Schizofrenia rzadziej atakuje pacjentów po 40., choć pojawienie się choroby możliwe jest w każdym wieku. Atakuje ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Warto zauważyć, że u pacjentów płci męskiej objawy są bardziej nasilone, natomiast u kobiet zaostrzenie schizofrenii występują zazwyczaj w okresie menopauzy.

Jak przebiega choroba?

Duże trudności w zrozumieniu i leczeniu schizofrenii powoduje fakt, że u każdego pacjenta przebiega ona w inny sposób. Jak informuje lek. med. Andrzej Wilk, który prowadzi Specjalistyczny Gabinet Psychiatryczny – cechą charakterystyczną tej choroby jest występowanie epizodów psychotycznych oraz okresów zubożenia emocjonalnego i wycofania. Schizofrenicy regularnie doświadczają stanów, które uniemożliwiają lub utrudniają im prawidłową ocenę rzeczywistości. Choroba wpływa na wszystkie aspekty życia pacjenta, w efekcie czego chory postrzegany jest jako osoba dziwaczna lub przerażająca. Do typowych objawów schizofrenii można zaliczyć:

  • omamy,
  • urojenia,
  • halucynacje,
  • apatię,
  • spłycenie emocjonalne,
  • dziwaczne, ekscentryczne zachowanie/wygląd,
  • podejrzliwość, nastawienie urojeniowe,
  • unikanie kontaktów z innymi ludźmi.

Schizofrenia może zostać rozpoznana pod różnymi postaciami. W medycynie psychiatrycznej wyróżnia się: schizofrenię paranoidalną, hebefreniczną, katatoniczną, niezróżnicowaną, rezydualną, prostą i depresję poschizofreniczną.

Jak leczyć schizofrenię?

Współczesna medycyna nie zna metod pozwalających na wyleczenie schizofrenii. Istnieje jednak wiele sposobów na złagodzenie lub usunięcie objawów tej choroby. Zazwyczaj leczenie schizofrenii polega na przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych i na hospitalizacji chorego w okresach ostrych epizodów psychotycznych. Ponadto prowadzona jest terapia behawioralno-poznawcza. Cały proces leczenia jest długotrwały i odznacza się największą skutecznością, jeśli zostanie wdrożony we wczesnym stadium choroby.

Opracowanie:

Andrzej Wilk Psychiatria psychologia

Dębica , Legionów Polskich 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter